Ministerstvo poľnohospodárstva ruskej autonómnej republiky Dagestan na severnom Kaukaze v noci na stredu uverejnilo video, v ktorom vyjadruje svoju podporu ruskej invázii na Ukrajinu prostredníctvom čriedy oviec, na ktorých bolo nasprejované písmeno ,,Z". TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Za víťazstvo

Ministerstvo zverejnilo video oviec na sociálnej sieti Telegram, po negatívnej mediálnej odozve ho však vymazalo.

Písmenom Z sú často označené ruské vojenské vozidlá vyslané na Ukrajinu. V súvislosti s podporou vojny sa začalo používať na sociálnych sieťach či na oblečení.

Ruské ministerstvo obrany na sociálnych sieťach vysvetlilo, že ,,Z" sa vzťahuje k fráze ,,za víťazstvo". Toto písmeno sa však v ruskej abecede nenachádza.

Skutočné počty sú zrejme vyššie

Podľa štatistík pochádza väčšina ruských vojakov, ktorí prišli vo vojne na Ukrajine o život, práve zo severného Kaukazu. Dagestanskí predstavitelia potvrdili, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zahynulo v bojoch približne 150 Dagestancov. Podľa DPA je však skutočný počet obetí z ich radov zrejme omnoho vyšší.

Moskva naposledy zverejnila počet obetí na strane svojej armády koncom marca. Ministerstvo obrany vtedy uviedlo, že v bojoch na Ukrajine zahynulo 1 351 osôb. Kyjev však tvrdí, že zabitých bolo viac ako 30 000 ruských vojakov. Tieto údaje však nebolo možné nezávisle overiť, dodáva DPA.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Neprehliadnite

Zelenskyj vyzval Európsku úniu, aby prijala siedmy balík sankcií voči Rusku