Súd v americkom štáte Florida udelil mexickému vedcovi Héctorovi Alejandrovi Cabrerovi Fuentesovi štvorročný trest odňatia slobody za špionáž v prospech Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP a denníka El País.

Tento vedec sa už vo februári priznal, že bol donútený spolupracovať s ruskými spravodajskými službami. Dostal miernejší trest po tom, ako súhlasil, že bude spolupracovať s prokuratúrou, píše El País.

Cabrera Fuentes (37) je medzinárodne uznávaný odborník v oblasti biochémie, uvádza na svojej webovej stránke denník.

„Svoje chyby nesmierne ľutujem," povedal vedec krátko pred vynesením rozsudku. Americké úrady prosil o odpustenie a žiadal milosť od súdu.

Dohoda, ktorú uzavrel s prokuratúrou, mu neumožňuje podať voči rozsudku odvolanie.

Cabreru Fuentesa zadržali na letisku v Miami vo februári 2020. S Kremľom spolupracoval od marca 2019. Jeho prípad vyvolal v Mexiku rozruch, dodáva El País.

Ďalšie dôležité správy

WA 28 archív Haag - Na archívnej snímke zo 7. novembra 2019 Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu. Veliteľ sudánskych milícií Alí Kušajb sa nachádza vo väzbe Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktoré má sídlo v holandskom meste Haag. Kušajb sa dobrovoľne prihlásil úradom v Stredoafrickej republike po tom, čo naňho ICC v roku 2007 vydal zatykač. ICC o tom informoval v utorok 9. júna 2020. FOTO TASR/AP

-FILE- In this Thursday, Nov. 7, 2019 file image the International Criminal Court, or ICC, is
Neprehliadnite

Holandská tajná služba odhalila ruského špióna, chcel sa dostať na Medzinárodný trestný súd