Holandská tajná služba (AIVD) odhalila ruského špióna, ktorý sa vydával za stážistu a chcel sa tak infiltrovať na Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny páchané ruskými vojakmi na Ukrajine. AIVD o tom informovala vo štvrtok, píše agentúra AFP.

Používal falošné doklady

Sergejovi Vladimirovičovi Čerkasovovi z ruskej vojenskej rozviedky (GRU), ktorý používal falošné brazílske doklady na meno Viktor Muller Ferreira, v apríli nepovolili vstup do Holandska. Podľa AIVD predstavoval „hrozbu pre národnú bezpečnosť".

Prítomnosť ruského špióna v ICC by bola pre ruské tajné služby podľa AIVD veľmi cenná, keďže súd vyšetruje Ruskú federáciu v súvislosti s aktuálne prebiehajúcou vojnou na Ukrajine a rusko-gruzínskou vojnou z roku 2008.

Chcel sa infiltrovať ako stážista

„Ruský špión sa snažil dostať do ICC ako stážista, čo by znamenalo, že by mal prístup do budovy ICC a jeho systémov," uviedla AIVD. Ak by Čerkasov vo svojej misii uspel, mohol by zhromažďovať spravodajské informácie a zabezpečiť prístup do digitálnych systémov ICC vonkajším subjektom a ovplyvniť aj trestné konanie proti Rusku.

Holandská tajná služba podľa AFP ešte pred očakávaným príchodom Čerkasova do krajiny upovedomila prisťahovalecký úrad. Ruského špióna následne poslali lietadlom späť do Brazílie.

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Tokio - Ukrajinskí utečenci kráčajú na medzinárodnom letisku Haneda v Tokiu po ich prílete z Poľska 5. apríla 2022. Japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši pricestoval z Poľska do Japonska so skupinou 20 Ukrajincov, ktorí utiekli z Ukrajiny pred ruskou vojenskou inváziou. FOTO TASR/AP

Ukrainian refugees are escorted upon arrival from Poland at the Haneda Airport Tuesday, April 5, 2022, in Tokyo. Japanese Foreign Minister Yoshimasa Hayashi returned from Poland on Tuesday with 20
Neprehliadnite

Na londýnskom letisku zadržali muža podozrivého zo špionáže pre Rusko