Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorkovom videopríhovore vyzval Európsku úniu, aby čo najrýchlejšie prijala ďalší balík sankcií voči Rusku, ktoré 24. februára napadlo Ukrajinu. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Rusko musí cítiť tlak

Prijatie v poradí siedmeho sankčného balíka EÚ voči Rusku je potrebné čo najskôr, uviedol Zelenskyj. Dodal, že to zdôraznil aj počas utorkových rozhovorov s premiérmi viacerých európskych krajín. ,,Rusko musí cítiť narastajúci tlak ohľadom vojny a jeho agresívnej protieurópskej politiky," povedal ukrajinský líder.

Zelenskyj tiež opakovane apeloval na nevyhnutnosť ďalších dodávok zbraní pre Ukrajinu brániacu sa proti ruským inváznym silám. ,,Život tisícok ľudí priamo závisí od rýchlosti našich partnerov," poznamenal.

Rozsiahle embargo na nákup ruskej ropy

Európska únia na začiatku júna oficiálne prijala zatiaľ posledný šiesty balík sankcií voči Rusku, ktorý zahŕňa rozsiahle embargo na nákup ruskej ropy či opatrenia voči bankám a štátnym médiám krajiny.

K situácii na fronte Zelenskyj povedal, že ukrajinským silám sa podarilo posilniť obranu v Luhanskej oblasti na východe krajiny, kde sa vedú ťažké boje. V Charkovskej oblasti pokračuje podľa jeho slov ostreľovanie zo strany ruských jednotiek. Dodal však, že Ukrajine sa postupne darí znovu získať Ruskom okupovanú oblasť okolo mesta Cherson.

Ďalšie dôležité správy

PK 24 Varšava - Na snímke poľský prezident Andrzej Duda počas tlačovej konferencie s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom pri ich stretnutí vo Varšave v utorok 12. apríla 2022. FOTO TASR/AP

Polish President Andrzej Duda speaks at a news conference during his meeting with German President Frank-Walter Steinmeier in Warsaw, Poland, Tuesday, April 12, 2022. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Neprehliadnite

Poľsko dodalo Ukrajine vyše 240 tankov a 100 obrnených vozidiel