Čínska ekonomika vlani vzrástla o 8,1 percenta, najrýchlejšie za desať rokov. Dôvera firiem aj spotrebiteľov sa zotavila po slabom raste predvlani, za ktorým bola pandémia choroby covid-19, a silný bol aj vývoz.

Tempo rastu sa spomalilo

Vo štvrtom štvrťroku však tempo rastu spomalilo v dôsledku slabej spotreby a poklesu na trhu s nehnuteľnosťami, oznámil dnes čínsky štatistický úrad. Správa tak naznačuje, že druhá najväčšia ekonomika sveta bude potrebovať väčšiu politickú podporu, uviedla agentúra Reuters. Analytici očakávali za minulý rok osempercentný rast.

Cieľom vlády je udržať ročné tempo rastu nad šiestimi percentami. Predvlani hrubý domáci produkt podľa spresnených údajov vzrástol o 2,2 percenta. V poslednom štvrťroku sa hrubý domáci produkt (HDP) zvýšil o štyri percentá.

Prekonal síce očakávania analytikov, tempo rastu však bolo najpomalšie od druhého štvrťroku 2020. V treťom štvrťroku ekonomika expandovala o 4,9 percenta. Čínska ekonomika zápasí s problémami v realitnom sektore a tiež s lokálnymi ohniskami nákazy covidom-19. To ale sprevádzajú prísne opatrenia, ktoré obmedzujú spotrebu.

Stav zvýšenej pohotovosti

Niekoľko čínskych miest pred oslavami lunárneho nového roka je v stave zvýšenej pohotovosti, pretože koronavírusový variant omikrón zasiahol ďalšie oblasti, vrátane Pekingu. Ekonómovia očakávajú, že v nadchádzajúcich mesiacoch tempo rastu spomalí.

Čínska centrálna banka prvýkrát od apríla 2020 nečakane znížila výpožičné náklady svojich strednodobých úverov, čo podľa niektorých analytikov môže znamenať ďalšie uvoľnenie menovej politiky v tomto roku. A to kvôli ochrane ekonomiky pred rastúcim rizikom, že developeri nebudú schopní splácať svoje dlhy.

„Ekonomická dynamika zostáva slabá kvôli opakovaným vírusovým nákazám a problémom v realitnom sektore. Z toho dôvodu očakávame, že čínska centrálna banka zníži základné sadzby o ďalších 20 bázických bodov," uviedli vo svojej správe analytici Capital Economics.

Vývoz podporil ekonomiku

Hlavnou podporou ekonomického rastu Číny v minulom roku bol vývoz do krajín zasiahnutých pandémiou. Na raste HDP sa vývoz vo štvrtom štvrťroku podieľal viac ako štvrtinou a prebytok obchodnej bilancie bol vlani najvyšší od roku 1950, kedy sa tento údaj začal sledovať.

Dáta o vývoze ale tiež zdôrazňujú relatívnu slabosť ostatných ukazovateľov. V roku 2018, keď sa ekonomika viac spoliehala na spotrebu a na investície, bol čistý vývoz naopak brzdou celkového rastu. Pomoc vyplývajúca z vývozu však nemusí trvať dlho, pretože prudký rast dopytu po tovare v zahraničí spomaľuje a vývozca trápi vysoké exportné náklady.

Prognózy naznačujú, že pomalšie tempo rastu z posledných štvrťrokov pretrvá aj v tomto roku, najmä kvôli novým epidémiám koronaviru a snahe vlády prinútiť rozsiahly realitný sektor k obmedzeniu zadlženosti, uviedla agentúra AP. To môže mať globálne vplyvy a znížiť v Číne dopyt po oceli a spotrebnom tovare.

Investície do nehnuteľností sa znížili

„Tlak na pokles čínskej ekonomiky je teraz stále pomerne veľký a rast zamestnanosti a príjmov obyvateľov je obmedzený," uviedol na tlačovej konferencii šéf štatistického úradu Ning Ťi-če. Čínsky realitný trh v posledných mesiacoch spomalil a podľa výpočtov agentúry Reuters sa investície do nehnuteľností v decembri medziročne znížili o 13,9 percenta, najrýchlejšie od začiatku roka 2020.

Za celý rok sa objem investícií o 4,4 percenta zvýšil, je to ale najpomalší rast od roku 2016. Výhľad ďalšieho vývoja zhoršuje aj slabá spotreba. Maloobchodné tržby rástli v decembri najpomalšie od augusta 2020. Svetlým bodom zostáva priemyselná výroba, ktorej rast sa v decembri opäť zlepšil a prekonal očakávania. Produkcia rafinérií, hliníka a uhlia vlani vystúpila na rekord.

testy
Neprehliadnite

Chceme vyrábať a robiť biznis, nie testovať zamestnancov. Firmy sa obávajú aj Číny