Čínske úrady uzavreli vo štvrtok 13-miliónové mesto Si-an ležiace na západe krajiny, aby tak zabránili šíreniu pandémie koronavírusu. Ide o najväčší takýto krok po tom, ako začiatkom roku 2020 Čína zatvorila podobne veľké mesto Wu-chan, napísala agentúra Bloomberg

Nakupovať bude len jeden člen domácnosti

Úrady v Si-ane nariadili 13 miliónom obyvateľom mesta, aby neopúšťali svoje domovy a určili jednu osobu, ktorá bude každý druhý deň poverená nákupom potrieb nevyhnutných pre život, čo v miestnych obchodoch vyvolalo hektické skupovanie potravín. Úrady tiež zakázali obyvateľom Si-anu opúšťať mesto, ak to nie je absolútne nevyhnutné. Vedenie Si-anu k uvedenému kroku pristúpilo po tom, čo celoplošné testovanie  odhalilo 127 prípadov nákazy covid-19 roztrúsených v 14 obvodoch.

Zdravotník sa pozerá na CT vyšetrenie v nemocnici 17. marca 2020 v čínskom meste Wu-chan
Neprehliadnite

Čína otestuje desaťtisíce krvných vzoriek z Wu-chanu, hľadať bude pôvod covidu

Po Wu-chane prišiel na rad Si-an

Napriek tomu, že čínske úrady po vypuknutí epidémie koronavírusu nástroj lockdownu využili už viackrát, vždy išlo o menšie mestá alebo obce. Si-an sa teda po Wu-chane stal druhým niekoľkomiliónovým mestom, ktoré v dôsledku šírenia nákazy spôsobenej koronavírusom úplne uzavreli. Wu-chan bol v lockdowne od 23. januára do 8. apríla 2020. 

Neprehliadnite

Čína uzatvára epicentrum vírusu. Peking ruší oslavy

Nákaza nezmizne ani počas olympiády

Úrady v Pekingu vo štvrtok priznali, že prípady nákazy koronavírusom sa nevyhnutne vyskytnú aj počas zimných olympijských hier, ktoré sa v čínskej metropole budú konať od začiatku februára. Zodpovední tiež vyzvali všetkých, ktorí sa hier zúčastnia, aby sa nechali zaočkovať posilňovacou dávkou niektorej z dostupných vakcín. Tá by mala poskytovať lepšiu ochranu pred infekciou najmä vzhľadom na koronavírusový variant omikron, ktorý vie lepšie ako jeho predchodcovia oklamať imunitný systém.

Čína je krajinou s nulovou toleranciou covidu. Variant omikron je pre túto stratégiu a čínsku ekonomiku obrovskou výzvou. 

WA 39 Peking - Muž s ochranným rúškom proti šíreniu koronavírusu kráča okolo tabule, ktorá informuje o uzatvorení nemocnice z dôvodu návštevy pacienta pozitívneho na ochorenie COVID-19 v Pekingu v pondelok 15. novembra 2021. Čína zápasí s najväčším šírením koronavírusového variantu delta. Ukazujú to čísla oznámené v pondelok. Ľudia cestujúci z mesta Ta-lien, kde prípady tejto nákazy pribúdajú rýchlejšie než inde v krajine, musia v okolitých oblastiach dodržiavať prísnu karanténu.  K 14. novembru
Neprehliadnite

Omikron sa stal veľkou dilemou pre snahy Číny o zero covid