Čína v rámci vyšetrovania pôvodu koronavírusu SARS-CoV-2 otestuje desaťtisíce vzoriek z krvnej banky vo Wu-chane. Pre spravodajskú televíznu stanicu CNN to uviedol člen Čínskej zdravotníckej komisie. 

Vo februári tohto roku tím odborníkov zostavený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) určil 200-tisíc vzoriek, ktoré by sa mali podrobiť analýze. Sú medzi nimi vzorky z posledných mesiacov roku 2019. Podľa expertov by mohli odhaliť, kde a kedy sa vírus objavil u človeka prvýkrát.

Ak boli vzorky správne uskladnené, môžu obsahovať stopy prvých protilátok vytvorených človekom proti ochoreniu, uvádzajú odborníci.

WA 3 Nan-ťing - Obyvatelia počas očkovania proti ochoreniu COVID-19 v čínskom meste Nan-ťing, ktoré je novým ohniskom nákazy v krajine. Miestne orgány na opätovný nárast počtu nakazených reagovali masovým testovaním obyvateľov celých miest a zavedením lockdownov, ktoré postili milióny ľudí. V Nan-ťingu od zavedenia obmedzení zahŕňajúcich uzatvorenia kín a fitnescentier a izolovanie obytných zón testovali už trikrát tamojších 9,2 milióna obyvateľov
Neprehliadnite

WHO sa rozhodla spustiť nové vyšetrenie pôvodu pandémie, do Číny opäť vyšle expertov

Vzorky desaťtisícov ľudí odobraté v roku 2019 sú uskladnené v krvnej banke mesta Wu-chan. Predpokladá sa, že práve v tomto meste vírus prvýkrát infikoval človeka. Krvné vzorky darcov sa uchovávajú po dobu dvoch rokov, ak by boli potrebné ako dôkazy na súde, uviedli čínske úrady.

Táto dvojročná „čakacia" lehota čoskoro uplynie pre vzorky z októbra a novembra 2019. Práve vtedy sa podľa názoru väčšiny expertov zrejme vírus objavil u človeka prvý raz. Člen komisie uviedol, že aktuálne prebiehajú prípravy na testovanie vzoriek po uplynutí tejto dvojročnej doby, keď už nebudú musieť byť k dispozícii pre súdy.