Aktualizované o 13:30

Zdravotníci sa obávajú, že nákaza sa bude šíriť čoraz rýchlejšie vzhľadom na to, že stovky miliónov Číňanov sa presúvajú domov na oslavy lunárneho nového roku, ktoré sa začnú v sobotu.

Miestna samospráva vo Wu-chane uviedla, že zastaví dopravu na všetkých sieťach mestskej dopravy, a vo štvrtok od 10.00 h miestneho času (03.00 h SEČ) sú zastavené aj lety z mesta.

Čínske médiá odvysielali zábery, na ktorých je vidieť jeden z najvyťaženejších dopravných uzlov v meste, vlakovú stanicu Chan-kchou – takmer opustenú s uzavretými alebo zatarasenými vstupnými bránami.

Hlavné cesty kontrolujú hliadky, ako povedal pre Reuters jeden z tamojších obyvateľov. Zákaz opustiť mesto však nespomína súkromné autá, ktoré chcú z mesta odísť. Na videách na sociálnych sieťach vidno dlhé rady na benzínových pumpách.

Úrady sú ostražité

Čínska vláda vyzvala ľudí, aby mesto neopúšťali, ak na to nemajú vážny dôvod.

V protiklade s epidémiou SARS (ťažký akútny respiračný syndróm), ktorá sa v rokoch 2002-2003 rozšírila z Číny do vyše desiatky krajín a zabila okolo 800 ľudí, čínska vláda tentoraz obyvateľov pravidelne informuje, aby zabránila šíreniu paniky.

Počet nových prípadov prudko v Číne rastie. Za zdroj nákazy sa pokladá trhovisko s plodmi mora v stredočínskom meste Wu-chan.

Vírus, ktorý vyvoláva príznaky podobné zápalu pľúc, hlásili už aj v Japonsku, na Filipínach, v Južnej Kórei, na Taiwane, v Thajsku a Spojených štátoch.

Bez zábavy

Peking zrušil vo štvrtok v dôsledku šírenia nového smrteľného koronavírusu verejné oslavy príchodu nového lunárneho roka, naplánované v čínskej metropole na nadchádzajúcu sobotu.

Čína v tomto čase každoročne zaznamenáva aj hromadné cestovanie ľudí za svojimi príbuznými na sviatky. Informovala o tom agentúra AFP.

Úrady v čínskom hlavnom meste oznámili, že zrušenie osláv je súčasťou opatrení v rámci celoštátneho úsilia zabrániť šíreniu doposiaľ neznámeho koronavírusu. Pekinská samospráva informovala o zrušení všetkých podujatí pri príležitosti začiatku roka, ktorý sa nesie v znamení kovového potkana.

S cieľom „posilniť prevenciu a podporu“ sa nebudú konať ani tradičné chrámové veľtrhy, ktoré každoročne pri príležitosti nového roka lákajú obrovské davy turistov. Podľa spravodajskej stanice BBC k vypuknutiu nákazy nemohlo v Číne dôjsť v horšom ročnom období.

Lunárny nový rok – najväčší sviatok roka – pripadol na nadchádzajúci víkend. Na novoročné sviatky sa stretáva celá rodina, ide teda o obdobie vyznačujúce sa veľkými presunmi ľudí na území Číny i v ostatných častiach sveta, kde čínske komunity žijú.

Iba v Číne samotnej vycestujú stovky miliónov ľudí – často na veľké vzdialenosti, aby sa dostali domov. Pre mnohých je to jediná dovolenka v roku a zároveň jediný čas na stretnutie so svojimi blízkymi.

Ešte pred zaznamenaním nového vírusu sa očakávalo, že ľudia sa vydajú na približne 440 miliónov ciest vlakmi a takmer 80 miliónov ľudí sa bude prepravovať letecky.