Tí, ktorí pracujú v iných štátoch Európskej únie budú mať čoskoro novú možnosť starobného sporenia. Už koncom marca začína platiť nariadenie, ktoré zavedie „paneurópske osobné dôchodkové produkty“, informuje portál e15.cz.

Opozícia je proti

Záujemcom ich budú ponúkať poisťovne, investičné fondy, obchodníci s cennými papiermi aj banky po celej Európe. Do stanoveného termínu musia preto zákonodarcovia v Česku prijať zákon, ktorý upraví technické parametre produktu pre republiku. Opozícia s tým však nesúhlasí.

„Minister financií Zbyněk Stanjura (ODS), ktorý prevzal zákon po svojej predchodkyni Alene Schillerovej (ÁNO) a minulý týždeň ho na pléne snemovne obhajoval, zdôrazňuje, že nariadenie nijako nezasahuje do tuzemského dôchodkového sporenia ani nenahrádza zavedené produkty. Iba zavádza možnosť nového typu sporenia pre ľudí, ktorí napríklad časť života pracovali v Česku a teraz bývajú a pracujú v Nemecku,“ uvádza portál.

Záujemca si bude môcť otvoriť účet u niektorého z poskytovateľov a v krajine, kde žije a pracuje si vytvorí podúčet, ktorý bude podliehať národným pravidlám. Poskytovateľa bude možné meniť každých päť rokov.

Pod dohľadom národnej banky

„Tento produkt môžu ponúkať napríklad poisťovne, banky alebo investičné spoločnosti. Takže môže mať charakter poistného produktu, vkladu alebo investičného produktu,“ uviedol pre e.15.cz Stanjura. Česká národná banka bude dohliadať na tuzemských poskytovateľov aj rozhodovať o ich registrácií.

Nový trh s dobrovoľnými sporiacimi produktami sa tak koncom marca otvorí. Záujem únijných firiem už druhýkrát zisťuje Európsky orgán pre poisťovníctvo a zamestnanecké dôchodkové poistenie. Z prvého prešetrenia vyplynulo, že hneď v termíne je na projekt pripravených trinásť poskytovateľov a päť desiatok ďalších sa na spustenie chystá do dvoch rokov od účinnosti nariadenia.

Dobrovoľné sporenie

Medzi prvými by mala byť írska fintechová spoločnosť Tontine Trust.

„V Európskej únii si dobrovoľne sporí na vek iba štvrtina obyvateľov. Väčšina krajín pritom podobne ako Česká republika zápasí so starnutím populácie. V nasledujúcich päťdesiatich rokoch sa má podľa odhadov zdvojnásobiť počet dôchodcov pripadajúcich na pracujúcich obyvateľov,“ píše portál.

U západných susedov má dobrovoľné dôchodkové sporenie so štátnym príspevkom 4,4 milióna ľudí. Vlastnú alternatívu k penzijným spoločnostiam zvažuje zriadiť aj vláda Petra Fialu. Vzniknúť by mal štátny alebo verejnoprávny fond.

Ďalšie dôležité správy

...
Neprehliadnite

Nízke dôchodky budú odrazom trestuhodných zlyhaní ľudí aj štátu