Vedeli ste, že na dôchodky nebude? Že prečo? Lebo sme takí, akí sme. Ľudia aj štát svojimi rozhodnutiami prispievajú k vlastnej mizérii v budúcnosti.

Populácia starne, dôchodcov je viac ako detí a to znamená jediné: každý sa o svoj dôchodok bude musieť postarať sám. Štát to jednoducho nezvládne. A je úplne jedno, aké nespravodlivé sa to bude súčasným pracujúcim zdať. Je načase vyrásť z pocitu, že o našu budúcnosť sa bude starať niekto iný ako my.

Urobiť niečo s vlastnou budúcnosťou môžeme už dnes, rozhodne nie sme obeťou nepriazne osudu. Nástroje, ako prispieť k vybudovaniu vlastného majetku, existujú, no nevyužívame ich. Druhý dôchodkový pilier má za sebou ďalší rok premárnených príležitostí. Väčšina úspor sa krčí nezmyselne hodená v garantovaných fondoch a v nenávratne sú miliardy, ktoré sme jednoducho hodili von z okna. Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor odhaduje, že to môže byť aj desať miliárd eur. Na porovnanie, v roku 2020 vyplatila Sociálna poisťovňa na starobných dôchodkoch zhruba šesť miliárd. Všetci dobre vieme, čo treba robiť, no ľuďom aj vláde je to evidentne jedno. Existuje všeobecná zhoda na tom, že by mala existovať vopred nastavená agresívna stratégia. Tá by hrala v prospech sporiteľov aj v situácii, keď sa o dôchodky nezaujímajú. Automaticky by sa totiž dostávali do fondov, ktoré dokážu peniaze dlhodobo reálne zhodnotiť. A to nehovoríme o ďalšom množstve problémov, ktoré sú spojené s procesom výplaty dôchodkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa