Toxické slovenské dlhopisy investorom nevoňajú. Pre obavy z bankrotu finančné trhy odmietajú krajine požičať ďalšie miliardy eur. Vláda v panike zavádza krajne nepopulárne opatrenia. Trpkou realitou sa stáva v minulosti nepredstaviteľné znižovanie dôchodkov. Chudobnejším penzistom klesnú prímy o desiatky eur a bohatším až o stovky eur za mesiac. Časť z nich pre nečakaný výpadok nemá dosť peňazí na zaplatenie energií, potravín a liekov.

Vláda im napriek tomu nepomôže. Na finančnú pomoc ľuďom na sklonku života jednoducho nemá dostatok prostriedkov. Politici sa pretekajú v bezcenných radách tipu: Dôchodcovia obráťte sa s prosbou o pomoc na svoje deti. Prípadne predajte svoje nehnuteľnosti. V extrémne ťažkých časoch štátu požičia len euroval a Medzinárodný menový fond. Obidve inštitúcie miliardy eur poskytli práve výmenou za drastické škrty v penzijnom systéme. Apokalyptická vízia slovenského dôchodkového systému okolo roku 2050.

Hrozba zlej demografie

O riziku bankrotu domácej ekonomiky sa začalo verejne diskutovať na prelome tisícročia. Hlavným dôvodom neistej budúcnosti je neustále klesajúci počet novorodencov. Pre porovnane – v roku 1993 pribudlo na Slovensku viac ako 73-tisíc detí a v roku roku 2020 len necelých 57-tisíc. Navyše naposledy v časoch socializmu sa v priebehu jedného roka narodilo viac ako 100-tisíc detí. Inými slovami, o pár desiatok rokov bude na penzie pracovať oveľa menej zamestnancov ako dnes.

Lenže tým sa ťažkosti nekončia. Do konca dekády má pribudnúť 100-tisíc nových dôchodcov. Potom na zopakovanie rovnakého prírastku bude stačiť nasledujúcich päť rokov. Prudký nárast poberateľov penzií výrazne zvýši náklady na udržanie dôchodkového systému. Ako zabrániť hroziacemu bankrotu? Odpoveď na jednoduchú otázku hľadajú politické elity už dlhých 22 rokov. Práve kvôli tejto snahe dôchodkový systém takmer každý rok čelí nápadom na zásadné zmeny.

Kľúč k úspechu sa pritom skrýva v roku 2005. Práve v tomto období začal fungovať II. pilier. Relatívne jednoduchý systém motivujúci ľudí sporiť si na dôchodky. Práve vlastné úspory pomôžu lepšie zvládnuť tlak na znižovanie štátnych penzií. Systém súkromných dôchodkov navyše prináša aj bonus v podobe nezávislosti od výkonu slovenskej ekonomiky. Konkrétna výška úspor závisí od zhodnotenia na finančných trhoch.

Nečakané fiasko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa