Štyria kontroverzní politici zanechali silnú stopu v pamäti demokratického slovenského národa. Éra prvého silného premiéra Vladimíra Mečia bola spojená s budovaní slovenskej kapitálotvornej vrstvy. Rozumej odpredanie štátnych fabrík za pár korún ľuďom spätým s trojkoalíciou Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), Slovenskou národnou stranou (SNS) a Združením robotníkov Slovenska (ZRS).

Titul reformátorov získal tandem Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) a Ivan Mikloš (SDKÚ). Kritici pravicových zmien v nich skôr vidia bezohľadných biznismenov zodpovedných za rozpredanie strategických podnikov. Objektívne – práve vďaka tejto dvojke vstúpilo Slovensko do Severoamerickej aliancie (NATO) aj Európskej únie (EÚ).

Príchodom vlády ľavice sa pýšil Robert Fico (Smer). Reálne robil skôr populistickú politiku, ktorej hlavným cieľom bolo odvrátiť pozornosť od nekonečných korupčných káuz a hospodárskej stagnácie. Éra Igora Matoviča (OĽaNO) sa na prvý pohľad javí ako obdobie nerozumného rozhadzovania. Bez rozmyslu sa viac ako miliarda eur minula na plošné testovanie, očkovaciu lotériu, či odmeny pre zaočkovaných dôchodcov.

M. Krajniak ustál pokus o odvolanie, zostáva ministrom práce
Neprehliadnite

Pracujúci ľudia dostanú v starobe nižšie penzie. Na oplátku pôjde viac eur dôchodcom s deťmi

Závan socializmu

Pri hlbšej analýze ide o prvú vládu s ambíciou vrátiť krajinu do čias socializmu. Jediné šťastie spočíva v tom, že súčasní mocní nevedia riadiť štát a len vďaka tomu stále fungujú súkromné zdravotné poisťovne. Mať zdravotníctvo plne pod kontrolou chceli naposledy komunisti. Érou šesťdesiatich rokov minulého storočia zaváňa aj sľub každý rok postaviť 20-tisíc nájomných bytov. O prázdne slová však išlo hneď od začiatku. V súčasnosti nie je v krajine ani dosť robotníkov na zrealizovanie takejto masívnej výstavby.

Napriek tomu nie je možné ignorovať sľub Sme Rodina. Predseda hnutia Boris Kollár tvrdo tlačí na jeho zrealizovanie. Pravdepodobne aspoň sčasti uspeje pre dobré vzťahy s I. Matovičom. Veľa bude závisieť od toho, či koalícia vydrží celé štyri roky, alebo ju zmetie referendum. V každom prípade ešte pred spustením budovania nových bytov je dobré skúsiť nájsť odpoveď na túto otázku: Majú vôbec Slováci záujem o nájomné bývanie?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa