Viete si predstaviť, že by ste namiesto voňavej bravčovej pečienky či kuracieho stehna konzumovali červíky? A zužitkovali tak bohatý prísun bielkovín ako náhradu za živočíšne produkty?

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (European Food Safety Authority, EFSA) oficiálne schválil predaj červov ako potravín určených na konzumáciu ľuďmi. Vo svojej aktuálnej správe síce úradníci priznali, že „je pravdepodobné, že dôjde k alergickým reakciám“. No zároveň na základe výskumov tvrdia, že pokiaľ červy za posledných 24 hodín svojho života neprijali žiadnu potravu, „mali by byť pre ľudí bezpečné“. Úrad zároveň odporúča, že túto „chuťovku“ je potrebné variť, „aby sa eliminovali potenciálne patogény a aby sa obmedzili alebo zabili baktérie“. 

Červíky sa môžu čoskoro dostať aj do sušených potravín.
Zdroj: EFSA
Červíky sa môžu čoskoro dostať aj do sušených potravín.

Kompetentným ide o zvýšenie dostupnosti a rozšírenia zdroja alternatívnych proteínov, ako sú rastlinné či mikrobiálne druhy, morské plody a bielkoviny na báze hmyzu ako náhrady klasického mäsa.

Potraviny aj z hmyzu

Diskusie prebiehajú aj o využití užitočných zložiek hmyzu v potravinách. Ermolaos Ververis, chemik a vedecký pracovník výživovej zložky EFSA, povedal: „Hmyz, to sú zložité organizmy, vďaka čomu je charakterizácia zloženia takýchto potravinových výrobkov výzvou. Prípravky z hmyzu však môžu mať vysoký obsah bielkovín, aj keď skutočné hladiny bielkovín možno nadhodnotiť, keďže je tu prítomná látka chitín, hlavná zložka exoskeletu hmyzu.“

Papousek Ivan, Papek
Neprehliadnite

Ultra alternatívne investície: jedlé cvrčky, stará whisky a práva na hudobné hity

Potvrdil zároveň, že veľa potravinových alergií je spojených s bielkovinami, takže vedci momentálne posudzujú, či konzumácia hmyzu môže vyvolať alergické reakcie. „Je to náročná práca, pretože kvalita a dostupnosť údajov sa líši a medzi druhmi hmyzu existuje veľká rozmanitosť.“

Giovanni Sogari, výskumník pôsobiaci na univerzite v Parme, venujúci sa spotrebiteľskému správaniu, tvrdí, že existujú kognitívne dôvody odvodené z našich sociálnych a kultúrnych skúseností, vďaka ktorým je myšlienka konzumácie hmyzu pre mnohých Európanov odpudzujúca. „Takéto postoje sa ale môžu časom a expozíciou zmeniť.“

Dôvody vraj existujú

Mario Mazzocchi, profesor na Bolonskej univerzite zdôraznil, že existujú jasné environmentálne a ekonomické výhody, ak sa nahradia tradičné zdroje živočíšnych bielkovín tými, ktoré vyžadujú menej krmiva, produkujú menej odpadu a vedú k menším emisiám skleníkových plynov. „Nižšie náklady a ceny by mohli zvýšiť potravinovú bezpečnosť a nový dopyt tiež otvorí ekonomické príležitosti, ale mohli by tiež ovplyvniť existujúce odvetvia,“ povedal.

Úradníci z EFSA zároveň poznamenali, že program „sa nezaobíde bez zmeny stravovania ľudí“. Platí totiž známe pravidlo, že prechod na rastlinnú stravu s menším množstvom červeného mäsa a viac ovocia a zeleniny zníži nielen riziká život ohrozujúcich chorôb, ale aj negatívny environmentálny dopad potravinového systému.