Skôr než pristúpime k ďalším záložkám, skúste si pozrieť krátke video z roku 2015. V rámci TED Talks mal príspevok podnikateľ a miliardár Bill Gates, ktorý sa roky angažuje aj ako filantrop. „Ak niečo v najbližších dekádach zabije vyše 10 miliónov ľudí, s vysokou pravdepodobnosťou to bude vysoko nákazlivý vírus než vojna,“ začína v úvode. Skúste tomu dať šancu aspoň v prvej minúte.

Pradávna úloha chleba

Keď sa približne pred mesiacom začali objavovať v Európe prvé opatrenia a obmedzenia, výsledkom vo viacerých krajinách boli panické nákupy. Okrem iného začali ľudia hromadne skupovať pečivo či múku.

V rámci slovenských špecifík je ešte aj teraz prakticky nemožné nájsť v obchodoch droždie, čo počas Veľkej noci ovplyvnilo trendy vo vyhľadávaní cez Google. Počas posledného marcového týždňa sa po prvej trojke najčastejšie vyhľadávaných receptov (medvedí cesnak, opitý Izidor a kulajda polievka) ocitol aj recept na droždie.

Google preto upriamil pozornosť aj na vyhľadávanie slovných spojení s kváskom. Na prvých miestach boli v poslednom marcovom týždni pojmy ako kvások z piva, kvásková mapa, ako nahradiť droždie, kváskovanie recepty alebo domáci chlieb recept.

Koronakríza vyvolala všeobecný záujem o pekárske prísady a ukázala, že bochník si zachováva svoju starodávnu základnú úlohu – poskytuje obživu, sociálne väzby, spokojnosť a v čase búrky a nepredvídateľného sa stáva prístavom bezpečia a „normálnosti“. Viac si o téme prečítajte v úvahe na The Guardian.

chlieb
Zdroj: archív
chlieb

Svet 2.0

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa