V rozhovore sa dočítate:

  • koľko peňazí EÚ mobilizuje na prvú pomoc v kríze
  • Aké prostriedky sú vďaka opatreniam EÚ k dispozícii
  • či pomôže spoločné obstarávanie v zdravotníctve aj Slovensku
  • či bola reakcia EÚ dostatočne rýchla

Na prvú pomoc členským krajinám v kríze EÚ uvoľňuje použitie eurofondov vo výške 37 miliárd eur. To je maximum, čo pomocou tohto nástroja môže EÚ nateraz poskytnúť. Dá sa už teraz odhadnúť, ako to ovplyvní ďalšie fungovanie tohto nástroja v budúcnosti? Dá sa teraz vôbec hovoriť o ďalšom programovom období?

Investičný plán reagujúci na koronavírus prináša okamžitú pomoc tak, že mobilizuje nevyužité prostriedky z eurofondov. Pre všetky členské štáty je to dokopy 37 miliárd eur. V prípade Slovenska by mohlo ísť o necelých 2,5 miliardy, ale konečná suma vzíde až z analýz, ktoré práve prebiehajú na národnej úrovni. Suma zahŕňa nielen voľné peniaze, ale aj to, čo už je vo výzvach. Veľmi dôležité je, ako sa dohodnú jednotlivé ministerstvá na tom, ktoré prostriedky sa presunú na opatrenia na boj s koronavírusom.

Koľko peňazí z EÚ má Slovensko okamžite k dispozícii?

To, čo má Slovensko okamžite k dispozícií vo svojom rozpočte, je 527 miliónov eur, ide o predfinancovanie za rok 2019, a ďalšiu hotovosť v objeme 383 miliónov eur, predfinancovanie za rok 2020, dostane v priebehu apríla. Tieto peniaze môže Slovensko využiť za priaznivejších podmienok ako zvyčajne. Upúšťa sa od spolufinancovania z národných rozpočtov, takže táto pomoc je dva v jednom, ušetrí nemalé peniaze z domáceho rozpočtu a zároveň je to veľká nenávratná finančná injekcia na riešenie tých najakútnejších problémov a potrieb.

Čo sa nimi podľa vás môže financovať?

Môžu sa financovať urgentné potreby v zdravotníctve, napríklad nákup testov, testovacích prístrojov, ochranných pomôcok, liekov, ale aj zdravotný personál či informačné kampane, a podporovať opatrenia pre udržanie zamestnanosti či prevádzkový kapitál (likvidita) malých a stredných podnikov. Cieľom je rýchlo reagovať a pomôcť sektorom, ktoré sú najviac postihnuté.

Aké ďalšie prostriedky sú vďaka opatreniam EÚ k dispozícii?

Napríklad sa z rozpočtu EÚ uvoľní miliarda ako

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa