Medzi bežné alternatívne investície patrí nákup umenia, vína, automobilových veteránov či šperkov. Lenže na tieto aktíva treba mať veľa peňazí, zberateľskú vášeň a trpezlivosť. Na trhu sa však objavujú aj nové trendy v investovaní, ktoré by mohli investorov zaujať v tomto či nasledujúcich rokoch. Stačí mať odvahu, víziu a niekedy netreba ani veľa peňazí.

Kvalitná whisky

Agentúra Bloomberg píše napríklad o raritnej sudovej škótskej whisky. Fľaša 95-ročnej whisky sa v posledných rokoch predala na aukcii za cenu dva milióny dolárov, čo bol obrovský nárast z milióna dolárov.

Samozrejme, taká vysoká suma za fľašu alkoholu nie je niečo pre bežného investora, len pre tých bohatších alebo vášnivých zberateľov. Sud kvalitnej whisky začína na cene od 11-tisíc dolárov a môže sa vyšplhať až na 700-tisíc dolárov. Lenže bežný investor si môže kúpiť napríklad akcie nejakého výrobcu tohto prémiového alkoholu a môže na tom časom zarobiť. Nie je to však krátkodobá investícia. Kvalitná whisky zrie v sudoch desiatky rokov.

Obchodníci upozorňujú, že dopyt po tomto alkohole rastie najmä v Ázii, takže je tam potenciál aj na rast jeho ceny a zaujímavé výnosy. Podľa Wealth Reportu 2020 firmy Knight Frank raritná whisky vzrástla za poslednú dekádu o 564 percent.

konak
Neprehliadnite

Investície zavreté do fľaše zrejú aj v čase krízy

Kúpte si práva na pesničky

Hoci umelci mali vlani ťažký rok bez koncertov, zarábať na pesničkách sa dá aj online. Napríklad cez predaj práv na ich hranie do online streamovacich služieb či jednoducho cez youtube, kde niektoré klipy piesní majú miliónové prezretia. Veľký obchod urobil vlani aj slávny americký spevák Bob Dylan, ktorý predal svoj spevník veľkému štúdiu Universal Music Group za 300 miliónov dolárov.

Dnes už človek nemusí byť slávny hudobník či mať veľké hudobné vydavateľstvo, aby zarábal na hudbe. Podľa odborníkov je vhodne investovať napríklad do práv na pesničkové hity cez fondy. Napríklad britský investičný fond Hipgnosis Songs Fund získal na londýnskej burze pred dvoma rokmi 625 miliónov libier. Vlastní práva na predaj pesničiek od kapiel ako Blondie alebo Soundgarden. Minulý rok sa jeho akcie zhodnotili o 17 percent. A dajú sa kúpiť len za 1,2 libry.

Americká firma Royalty Exchange funguje ako online platforma, kde sa predávajú licencie na pesničky rôznych umelcov. Môžete tak investovať do svojho obľúbeného speváka.

Konzervatívnejší investor si môže kúpiť aj akcie streamingovych firiem, ako je Spotify. Jej akcie sa teraz predávajú za 347 dolárov, pričom medziročne ich cena narástla o 132 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa