Legendárny investor vsádza na špičkové technológie. Spoločnosť Berkshire Hathaway Warrena Buffetta získala podiel vo výške približne päť miliárd dolárov v Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Podľa Bloombergu je to znamenie, že popredný svetový výrobca čipov dosiahol svoje dno po výpredaji za viac ako 250 miliárd dolárov.

Konglomerát so sídlom v Omahe získal približne 60 miliónov amerických depozitných certifikátov v TSMC za tri mesiace do septembra. Taiwanská spoločnosť vyrába polovodiče pre klientov ako Nvidia a Qualcomm a je výhradným dodávateľom silikónových čipov pre Apple. V portfóliu Berkshire je Apple najhodnotnejšou značkou.

Akcie stúpli

Kúpa časti spoločnosti TSMC stála podľa všetkého W. Buffetta 5,1 miliardy dolárov. Akcie TSMC na Taiwane po zverejnení transakcie vzrástli až o 9,4 percent, čo je najväčší denný nárast za viac ako dva roky.

92-ročný Buffett sa dlho vyhýbal technologickému priemyslu a tvrdil, že nechce investovať do podnikov, ktorým úplne nerozumie. Tento postoj sa však v posledných rokoch zmenil a čoraz väčšiu časť investícií svojej spoločnosti venoval technologickému sektoru.

Výroba čipov je jedným zo segmentov, ktorý sľubuje trvalý rast v nasledujúcich rokoch, pretože je nevyhnutný pre expanziu nových odvetví, ako sú samojazdiace a elektrické autá, umelá inteligencia a prepojené domáce aplikácie. Rozšírenie cloudových služieb, ako je AWS od Amazon.com, tiež sľubuje, že prinesie viac objednávok na kremík, ktorý sa dostane do rozsiahlych dátových centier.

Najpokročilejšie čipy

Spoločnosť TSMC, ktorá prekonala firmu Intel, napreduje v oblasti výroby čipov. Stala sa strategicky dôležitým hráčom v čase, keď USA a Čína súperia o vedúce postavenie v globálnom technologickom priemysle. Najcennejšia taiwanská spoločnosť vyrába najpokročilejšie čipy na svete, ktoré sú nápomocné pri napredovaní budúcich komerčných odvetví každej krajiny, ako sú elektromobily a umelá inteligencia, ale tiež napĺňajú ich ambície v oblasti armády a kybernetickej obrany. USA uvalili zvýšené sankcie na špičkové čipy vyrábané pre čínskych zákazníkov špeciálne s cieľom zabrániť tomu, aby sa dostali do rúk čínskej armády.

TSMC v októbri uviedla, že tento rok okresala kapitálové výdavky na približne 36 miliárd dolárov, čo by bolo stále rekordné množstvo, v porovnaní s predchádzajúcimi plánovanými 40 miliardami dolárov.

Ďalšie dôležité správy

WA 28 archív Omaha - Na archívnej snímke z 1. mája 2013 je americký investor Warren Buffett tlieska počas seminára v americkom meste Omaha. Konglomerát firiem Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta dosiahol v prvom štvrťroku 2014 zisk 4,71 miliardy USD (3,40 miliardy eur). V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška klesol o 4 %. Agentúra AP uviedla, že Berkshire Hathaway o tom informoval v piatok večer 2. mája 2014 miestneho času, deň pred výročným stretnutím akcionárov jednej z
Neprehliadnite

Buffettova investícia naberá kontúry. Rodí sa najväčší závod na odsávanie uhlíka z ovzdušia