Už o sedem dní oslávi legendárny Warren Buffett neuveriteľné 92. narodeniny. Hoci sa zdá, že jeho slávna kariéra sa blíži ku koncu, jeho investičný nástroj Berkshire Hathaway je možno v najlepšej kondícii vo svojej histórii.

Berkshire Hathaway ešte nikdy nevyzerala tak dobre. Samozrejme, môže ísť o veľmi subjektívny názor, založený na konkrétnej stratégii každého investora, ale po poklese o 15 percent z marcových maxím sa zdá, že sa do tejto nestarnúcej klasiky naozaj oplatí investovať.

Veštec z Omahy sa už dlhší čas obzeral po obrovskej akvizícii. Bolo zrejmé, že jedným z kandidátov bude ropná spoločnosť, ktorej akcie postupne prikupoval a vlastnil ich už 188,5 miliónov, teda mal 20-percentný podiel. W. Buffett nenechal nič na náhodu a rozhodol sa.

Investičný nezmar získal povolenie a súhlas od regulačných orgánov na kúpu až polovice spoločnosti Occidental Petroleum, čím vzápätí zvýšil hodnotu jej akcií o 10 percent,. Buffettov konglomerát argumentoval, že skúpenie maximálne 50-percentného podielu nepoškodí hospodársku súťaž.

Budúca potenciálna kúpa celej spoločnosti Occidental Petroleum by Buffetta mohla stáť ďalších 60 miliárd dolárov, čo je vzhľadom na účtovnú bilanciu jeho fondu reálne.

väznica
Neprehliadnite

M. Burry šokuje Wall Street. Zlikvidoval celé svoje akciové portfólio. Verí len jednej firme

Akcie spoločnosti Occidental Petroleum po tejto správe 19. augusta uzavreli obchodovanie na úrovni 71,29 dolára za kus, čím sa hodnota akcií firmy za rok 2022 zvýšila o viac ako 145 percent.

Carlos Clay, úradujúci riaditeľ divízie pre reguláciu elektrickej energie, 19. augusta povolenie udelil s tým, že povolenie je „v súlade s verejným záujmom“.

Berkshire Hathaway vlastní aj prioritné akcie Occidental v hodnote 10 miliárd dolárov a má opcie na nákup ďalších 83,9 milióna kmeňových akcií za 5 miliárd dolárov v hodnote 59,62 dolára za kus. Opcie fond získal ako súčasť transakcie v roku 2019, ktorá pomohla financovať kúpu spoločnosti Occidental firmou Anadarko. Buffettov podiel v ropnej spoločnosti by sa uplatnením opčného práva zvýšil na takmer 27 percent. To však zďaleka nie je celý plán investičnej legendy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa