Akciový trh je zariadenie, ktoré presúva peniaze od netrpezlivých k trpezlivým. Pamätajte, že je mániodepresívne. Pozerajte sa naň aj s jeho výkyvmi viac ako na priateľa než nepriateľa a radšej profitujte z jeho bláznovstva, než by ste sa mali na ňom podieľať. Neprikladajte svojim krátkodobým výsledkom príliš veľkú váhu, zamerajte sa na štvor- alebo päťročné priemery.

Najbežnejšou príčinou nízkych cien na burze je pesimizmus. V takomto prostredí by ste mali robiť biznis. Nie preto, že máte radi pesimizmus, ale pre ceny, ktoré spôsobuje. Je to optimizmus, ktorý je nepriateľom racionálneho kupujúceho. Jednoducho sa snažte byť bojazliví, keď sú ostatní chamtiví, a chamtiví vtedy, keď sa ostatní boja.

Príležitosti prichádzajú zriedkavo, no keď prší zlato, dajte von vedro a nie náprstok. Je jedno, či hovoríme o ponožkách alebo akciách, preferujte nakupovanie kvalitného tovaru, keď je v zľave.

Uvedomte si, že zápasy vyhrávajú hráči, ktorí sa sústreďujú na ihrisko, nie tí, ktorých oči sú prilepené na výsledkovú tabuľu. Z nejakých (nelogických) príčin sa ľudia pri investovaní riadia vývojom cien a nie hodnotou. Cena je to, čo platíte, hodnota je to, čo dostanete. Vyhnite sa investičnej aktivite, ktorá vyvoláva potlesk, skvelé obchody väčšinou víta zívanie.

Kupujte len to, s čím by ste boli úplne šťastní, keby sa trh na 10 rokov zatvoril. Ak si nedokážete predstaviť, že by ste akciu držali dekádu, ani na 10 minút sa nad ňou nezamýšľajte. Nuž, neistota je priateľom investora do dlhodobých hodnôt.

Najdôležitejšou vlastnosťou pre investora je temperament, nie intelekt. Potrebujete temperament, ktorý nevyvoláva veľké potešenie ani z toho, že ste s davom, ani proti nemu. Investovanie nie je hra, kde človek s IQ 160 porazí toho s IQ 130. Nie je potrebné robiť mimoriadne veci, aby ste dosiahli mimoriadne výsledky.

Každopádne je potrebné byť trpezlivým. Pri niektorých veciach nezáleží totiž na veľkosti talentu alebo úsilia. Nemožno „vyrobiť“ dieťa za jeden mesiac tým, že si zoženiete deväť tehotných žien.

Nezriekajte sa niečoho, čo je atraktívne dnes, pretože si myslíte, že nájdete niečo lepšie zajtra. Predpovede vám môžu povedať veľa o prognostikovi, ale nič o budúcnosti. Nezabúdajte, z histórie sa učíme, že ľudia sa z nej nepoučia.

A napokon, najdôležitejšou vecou, čo môžete urobiť, ak sa ocitnete v jame, je prestať ďalej kopať. Všetky uvedené myšlienky sú parafrázované výroky investičnej legendy Warrena Buffetta. Nech vám blikajú v mozgu v súčasných turbulentných časoch, keď možno ľahko stratiť hlavu. Kto sa ich bude pevne držať, zhodnotí svoj majetok a hravo porazí infláciu. 

Stanislav Pánis

Analytik J&T Banky. Po štúdiu v odbore Financie, bankovníctvo a investovanie na Fakulte Financií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T Banke pôsobí od roku 2011.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
Grohnde nuclear power plant
Neprehliadnite

Fínsko straší Lehman Brothers. Energetické spoločnosti potrebujú na prežitie 1,5 bilióna eur