Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway amerického miliardára Warrena Buffetta v tohtoročnom treťom štvrťroku vykázala čistú stratu 2,69 miliardy dolárov po zisku 10,34 miliardy dolárov pred rokom. Výsledky negatívne ovplyvnil pokles hodnoty akciových investícií. Oznámila to dnes firma. Jej prevádzkový zisk sa však medziročne zvýšil o 20 percent na 7,76 miliardy dolárov.

K rastu prevádzkového zisku prispeli okrem iného vyššie príjmy z aktivít v energetickom, výrobnom a stavebnom sektore, napísala agentúra Reuters. Buffett považuje prevádzkový zisk za lepší ukazovateľ výkonov podniku ako čistý zisk. Ten zahŕňa aj nerealizované zisky alebo straty pri hodnote investícií, takže prechádza značnými výkyvmi.

Firma Berkshire Hathaway v treťom štvrťroku využila pokles na akciových trhoch na nákupy ďalších akcií. Spoločnosť napríklad zvýšila podiel v ropnej firme Occidental Petroleum. Nakúpila tiež späť vlastné akcie v hodnote vyše miliardy dolárov.

Skupina Berkshire Hathaway ovláda desiatky dcérskych spoločností, ktoré podnikajú v rôznych odvetviach. Vlastné tiež významné podiely v rade známych firiem, napríklad v najväčšom svetovom výrobcovi nealkoholických nápojov Coca Cola či v technologickej spoločnosti Apple.

Deväťdesiatdvaročný Buffett patrí medzi najbohatších ľudí sveta a vďaka svojim úspešným investíciám si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy. Podľa aktuálneho rebríčka miliardárov agentúry Bloomberg je Buffett šiestym najbohatším človekom na svete s majetkom v hodnote okolo 100 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

WA 28 archív Omaha - Na archívnej snímke z 1. mája 2013 je americký investor Warren Buffett tlieska počas seminára v americkom meste Omaha. Konglomerát firiem Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta dosiahol v prvom štvrťroku 2014 zisk 4,71 miliardy USD (3,40 miliardy eur). V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška klesol o 4 %. Agentúra AP uviedla, že Berkshire Hathaway o tom informoval v piatok večer 2. mája 2014 miestneho času, deň pred výročným stretnutím akcionárov jednej z
Neprehliadnite

Buffettova investícia naberá kontúry. Rodí sa najväčší závod na odsávanie uhlíka z ovzdušia