Vojna na Ukrajine neznamená odklon od zelenej politiky ani vo sfére, kde by sme to vzhľadom na okolnosti čakali najviac – v armáde. Vyplýva to z výsledkov posledného samitu NATO, ktorý sa v španielskej metropole Madrid uskutočnil minulý týždeň.

Novým cieľom tejto organizácie je totiž znížiť svoje emisie skleníkových plynov v civilnej aj vojenskej sfére do roku 2030 aspoň o 45 percent a byť uhlíkovo neutrálna do roku 2050. Oznámil to jej generálny tajomník Jens Stoltenberg s tým, že to „nebude ľahké, ale dá sa to urobiť“.

Stoltenberg pripustil, že do budúcna môže Aliancia napríklad využívať bojové vozidlá na alternatívny pohon. Prebiehajúca technologická revolúcia podľa neho môže byť veľkým prínosom pre spojenecké armády. Pripomeňme, že za alternatívny pohon v súčasnosti považujeme pohon na elektrinu, vodík a syntetické palivá.

„Už dnes sú najlepšími novými autami skutočné elektromobily. A verím, že v budúcnosti budú najvyspelejšie vojenské vozidlá a najodolnejšie ozbrojené sily tie, ktoré nie sú závislé na fosílnych palivách,“ uviedol ďalej funkcionár, ktorý v minulosti pôsobil v pozícii premiéra Nórska.

Na druhej strane podľa jeho slov pre ekologické ciele nikdy nemôže byť ohrozená vojenská účinnosť Aliancie. „Ak sa nám nepodarí udržať mier, nepodarí sa nám ani bojovať proti zmene klímy,“ dodal.

Ciele 30-členného paktu smerujú voči vlastným bojovým mechanizmom a budovám, no organizácia prisľúbila, že bude spolupracovať aj s jej členskými štátmi, aby im pomohla riešiť emisie ich vlastných armád.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa