Dotácie na obnoviteľné zdroje energie (OZE) nečakajú len domácnosti, ale aj podnikateľov. Z plánu obnovy a odolnosti k nim totiž smeruje až 18 miliónov eur, a to prostredníctvom májovej výzvy ministerstva hospodárstva na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z OZE.

Mala by prispieť k tomu, aby sa zvýšil podiel vyrobenej energie z OZE do roku 2026 minimálne o ďalších 120 megawattov. Maximálna výška príspevku na jeden projekt však nesmie presiahnuť 3 milióny eur, pričom cena za jednu megawatthodinu nemôže byť vyššia než 27 eur.

Treba si naštudovať podmienky

Intenzita pomoci sa tak isto bude odvíjať od miesta realizácie projektu. Návratnosť investície sa v prípade bratislavského kraja má pohybovať na úrovni 45 percent a u ostatných krajov pôjde o 60 percent. Michal Hort odborník v oblasti získavania grantov zo spoločnosti Eos Innovazioni však upozorňuje, že v praxi ide o menšie čísla. „Oficiálne sa hovorí o šesťdesiatich percentách, ale je tam komplikovaný prepočet, ktorý nás nakoniec dovedie k návratnosti 25 až 35 percent. Vo výnimočných prípadoch to môže byť až spomínaných päťdesiat percent,“ vysvetľuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa