Rakúsko prehodnocuje vykurovacie systémy v snahe zredukovať energetickú závislosť od Ruska. Tamojšia vláda sa však plánuje zbaviť nielen plynových kotlov, ale aj uhoľných, olejových a ďalších neekologických typov.

Rakúšania chcú radikálne riešenia

V Rakúsku je vykurovaných plynom milión domácností, pričom toto množstvo reprezentuje štvrtinu spotreby zemného plynu v krajine. Tá patrí medzi najviac závislé štáty Európskej únie od ruského plynu, keďže až 80 percent dováža práve odtiaľ. Problém je teda oveľa väčší ako napríklad v Nemecku, ktoré od začiatku roka 2022 znížilo objem dovozu zemného plynu z Ruska takmer o polovicu.

Rakúska ministerka životného prostredia Leonore Gewesslerová zdôraznila, že „každý plynový kotol, ktorého sa zbavíme, je krokom preč zo závislosti od ruského plynu. Každý byt a dom, ktorý udržíme vykurovaný pomocou obnoviteľných zdrojov, nás urobí slobodnejšími a menej zraniteľnými voči vydieraniu.

Predaj plynových kotlov v Rakúsku sa má skončiť v roku 2023, aj keď pôvodne bol tento krok naplánovaný až na rok 2025. Olejové a uhoľné vykurovacie systémy sa nepredávajú už od roku 2020, a teraz budú zakázané aj ich opravy.

čerpacia stanica
Neprehliadnite

Autá so spaľovacím motorom ešte neukazujú koncové svetlá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa