Ni Juan zo spoločnosti CATL na Svetovom ekonomickom fóre vo Švajčiarsku zdôraznil, že trend úplného opustenia „spaľovákov“ a rastu odvetvia vozidiel s alternatívnym pohonom voči fosílnym palivám je už realitou, pričom najväčšie zásluhy na tom má podľa neho hlavne Čína.

Prichádza postupné zjednotenie

V roku 2021 sa v Číne totiž predalo viac ako tri a pol milióna vozidiel, ktoré už nemajú klasický spaľovací motor. Ni Jun uviedol, že zatiaľ čo predaj takýchto áut od januára do apríla 2022 v porovnaní s predošlým rokom klesol, produkcia nespaľovacích vozidiel sa celkovo zdvojnásobila. Penetrácia takýchto áut na čínskom trhu dosiahla v prvom kvartáli 2022 úroveň 20 percent.

Zatiaľ čo Európska komisia ustanovila rok 2035 za rok, keď bude zakázaný predaj vozidiel so spaľovacím motorom, v Spojenom kráľovstve tento zákaz stanovili najskôr na rok 2040. Experti však namietali, že to je príliš neskoro, ak krajina plánuje dosiahnuť deklarovaný cieľ nulových emisií v roku 2050. Spojené kráľovstvo napokon ustúpilo a posnulo dátum ukončenia predaja klasických áut v zhode s Európskou úniou, a teda na rok 2035.

tepelné čerpadlo
Neprehliadnite

Tepelné čerpadlo predstavuje osamostatnenie od ruského plynu a zníženie emisií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa