Matúš Vallo opäť našiel na svojom úrade ďalšiu nášľapnú mínu po svojich predchodcoch. Tentoraz v podobe pohľadávok za vyše 50 miliónov eur, pri ktorých nie sú známi dlžníci, pretože k dispozícii je len málo dokladov. Sú zrejme nevymožiteľné a keďže sú aj staršieho dáta, budú mnohé z nich aj premlčané.

Odpisovalo sa nezákonne

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zistil, že hlavné mesto odpísalo pohľadávky za tri roky v rokoch 2016 až 2018 vo výške 4,5 milióna eur. Kontrolóri zistili, že odpis pohľadávok sa robil bez presne stanovených podmienok a bez predchádzajúceho schválenia mestským zastupiteľstvom. To by malo schvaľovať trvalé upustenie od vymáhania pohľadávky nad 500 eur.

„Kontrolou účtovníctva sme zistili, že mesto nevymáhalo pohľadávky, nemalo k nim potrebné doklady a v konečnom dôsledku ich nekorektným spôsobom z účtovníctva odpísalo,“ potvrdil NKÚ pre agentúru TASR.

Pohľadávky podľa primátora M. Valla pochádzajú väčšinou z prenájmu mestského majetku, bytov a pozemkov. Napríklad z prenájmu budovy bývalých kúpeľov Grössling.

„Dlžníci mesta sú zvyčajne menej známi developeri a sumy sú aj nad 100-tisíc eur,“ tvrdí Matúš Lupták, riaditeľ Sekcie financií Bratislavy. Jediným väčším dlžníkom, ktorého pohľadávka bola odpísaná, bola spoločnosť J&T Real Estate (JTRE). Išlo o pohľadávku z roku 2004 za predaj mestského majetku na mieste súčasného River Parku vo výške viac ako milióna eur.

Spoločnosť JTRE však tvrdí, že nemá žiadne záväzky voči hlavnému mestu. „Uhradenie plnej kúpnej ceny za akcie spoločnosti Obchodné spoločenské centrum si obe zmluvné strany písomne potvrdili dňa 16. júla 2001,“ dodáva Daniel Suchý, hovorca JTRE.

Kto za to môže

Za neporiadok v účtovníctve hlavného mesta M. Vallo viní svojich predchodcov. Kontrola sa týkala rokov, keď bol vo funkcii

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa