Primátor Bratislavy Matúš Vallo si v týchto dňoch pripomína rok vo funkcii. V Starej tržnici minulý týždeň zhrnul, čo sa mu za ten čas podarilo splniť a naznačil aj to, čo mu nevyšlo. Samozrejme, neúspechom sa venoval podstatne kratšie. Ako najväčší kostlivec v skrini sa napokon ukazuje modernizácia a rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi a Dúbravky.

Stavba nie je ani po pol roku od začatia úplne dokončená. Meškanie už magistrát avizoval v novembri. Mohol za to staviteľ a betón, ktorý v jesenných podmienkach pomaly schol.

Dnes je jasné, že zmodernizovaná trať nebude zrejme spojazdnená celá až do Dúbravky ani do 21. decembra, ako sa pôvodne plánovalo. Opäť sa našiel vinník. Majitelia pozemkov pod elektrickou stanicou – meniarňou Dolné Krčace v Dúbravke. Zrazu sa na poslednú chvíľu zaktivizovali a mesiac pred kolaudáciou trate začali mesto podľa slov M. Valla vydierať.

Mestu chcú pozemky predať, samozrejme, za neadekvátnu cenu, prípadne ich vymeniť. Veď čas beží a reputácia nového primátora ako zručného plniča predvolebných sľubov je ohrozená. Tak prečo neskúsiť trocha nátlaku či vydierania.

Ani neprekvapuje, že stále verejnosti neznámych „chamtivých“ vlastníkov pozemkov pod meniarňou zastupuje Branislav Božek, Tento podnikateľ s pozemkami, ktorý sám seba nazýva mediátor a mesto ho označuje za „vypaľovača“, v minulosti spolupracoval s Marianom Kočnerom, ktorý je obžalovaný za zmenkové podvody aj za objednávku vraždy novinára. Druhý majiteľ pozemkov je podnikateľ Peter Kučera.

Nevysporiadané pozemky

Mesto tvrdí, že k elektrorozvodni malo donedávna voľný prístup a malo by ho mať podľa zákona naďalej. Majitelia pozemkov si myslia niečo iné. Meniareň je vraj na ich pozemkoch postavená nelegálne už od 80. rokov. Navyše povinnosť pustiť mesto na súkromné pozemky nie je vyznačená na liste vlastníctva. Mala by vzniknúť ako vecné bremeno na pozemku.

Spor sa už ťahá po súdoch od roku 2017 a môže ešte trvať dlho. Mesto síce podalo predbežné opatrenie na súd aj návrh zápisu vecného bremena na pozemok na kataster, ale opäť neskoro.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa