Výroba nealkoholických nápojov minulý rok prudko vzrástla, keďže spotrebitelia dali prednosť zdraviu a pohode pred zábavou pri poháriku niečoho ostrejšieho.

A zatiaľ čo niektorí ľudia úplne obmedzujú vysedávanie pri poháriku, iní obrátili svoju pozornosť k nápojom, ktoré chutia ako ich obľúbené drinky, ale nie sú alkoholické.

Víno bez alkoholu

Víno bez alkoholu, pivo a nápoje s chuťou obľúbenej liehoviny, ktoré boli kedysi považované za prechodný trend, dnes možno nájsť v baroch, reštauráciách a obchodoch po celom svete.

Väčšina konzumentov týchto nápojov sa však alkoholu nadobro nevzdáva. Spoločnosť IWSR, ktorá sa venuje tejto problematike, uviedla, že 58 percent konzumentov nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov stále pije aj alkohol, ale s mierou.

Počas pandémie majú ľudia ešte väčšiu potrebu socializácie a stretávania sa s priateľmi a rodinou a pitie je toho súčasťou,“ povedal Jeff Menashe, zakladateľ a generálny riaditeľ výrobcu nápojov, spoločnosti Demeter & Co. Ako dodal, rozdiel je teraz v tom, že chcú „piť zdravšie".

Dokonalá napodobenina

Startup CleanCo, producent nápojov bez alkoholu, pritom tvrdí, že ich ceny sa príliš nelíšia od originálu. Dôvodom je čas a úsilie potrebné na vytvorenie nealkoholických nápojov, ktoré majú chuť a arómu ako tradičné liehoviny, povedal Justin Hicklin, prezident spoločnosti CleanCo.

„Používame osem alebo deväť rôznych destilačných techník, aby sme boli schopní extrahovať chute. Je to mimoriadne zložitá vec – a dosť drahá," uviedol.

Dodal, že borievka použitá v nealkoholickom gine pochádza od jediného dodávateľa v Bulharsku – „najlepšia borievka, akú si môžete kúpiť", tvrdí.

Holandsko, Amsterdam
Neprehliadnite

Amsterdam bez alkoholu, Benátky bez lodí, útok na Airbnb. Pandémia tlačí na udržateľný turizmus

Tržby za nealko sa zvýšili o tretinu

To však neodrádza spotrebiteľov. Podľa údajov analytickej spoločnosti NielsenIQ predaj nealkoholických nápojov sa za uplynulý rok zvýšil o 33,2 percent a tržby dosiahli takmer 300 miliónov eur.

Predaj nealkoholického piva a jablčného muštu pritom vzrástol za rovnaké obdobie o 31,7 percent, ale tržby z predaja nealkoholického ginu, vodky bez alkoholu a ďalších vyskočili o 113,4  percent.

Nárast dopytu po nealkoholických nápojoch a nápojoch s nízkym obsahom alkoholu sa zrýchľuje aj v Ázii a na Blízkom východe.

Mark Livings, generálny riaditeľ spoločnosti Lyre, ktorá tiež vyrába nealkoholické nápoje, odhaduje, že ich budú konzumovať miliardy ľudí.

Už predtým ľudia s vyšším príjmom alebo veľmi bohatí uprednostňovali svoje zdravie, ale teraz tento trend začína prenikať do všetkých spotrebiteľských skupín, povedal.

Uvedomelí spotrebitelia

Vek je ďalší faktor. Podľa štúdie publikovanej v International Journal of Drug Policy mladší ľudia, ktorí vyrástli počas wellness hnutí propagujúcich rastlinné a organické potraviny, pijú menej alkoholu ako predchádzajúce generácie.

Podľa IWSR trend nealkoholických nápojov nevykazuje žiadne známky spomalenia. Spoločnosť predpovedá, že toto odvetvie do roku 2024 porastie o 31 percent, keďže čoraz viac barov a reštaurácií ponúka nealkoholické nápoje.

Hicklin z CleanCo pripomenul, že ešte pred 20 rokmi reštaurácie bežne neponúkali ani vegetariánske jedlá. Myslí si, že podobne ani „dnešné bary neprežijú, ak budú ponúkať iba alkoholické nápoje".

Niektoré reštaurácie, ako napríklad Cloudstreet v Singapure, dokonca párujú nealkoholické nápoje s jedlom a podávajú ich v rovnakých pohároch ako víno z dôvodu konzistencie.

Moët
Neprehliadnite

Revolúcia v konzumácii šampanského? Moët testuje systém zachovávajúci jeho chuť v načatej fľaši