Bezpečnostná rada OSN prerokuje návrh na sprísnenie sankcií proti KĽDR, ktorý predložili USA po stredajších severokórejských raketových testoch. Návrh počíta s obmedzením dovozu a vývozu do Severnej Kórey. Čínske vyslanectvo pri OSN, ktoré môže americký návrh vetovať, uviedlo, že sprísnenie sankcií nie je riešením vo vzťahoch s KĽDR, informovala agentúra AP.

Obmedzenie vývozu aj dovozu

Spojené štáty, ktoré tento mesiac Bezpečnostnej rade predsedajú, očakávajú hlasovanie o rezolúcii dnes popoludní miestneho času. USA chcú obmedziť povolený dovoz ropy do Severnej Kórey zo štyroch na tri milióny barelov ročne, zakázať vývoz tabaku a tabakových produktov či ďalej obmedziť severokórejský vývoz do sveta. USA chcú tiež obmedziť dovoz informačných technológií, čo by malo znížiť schopnosť severokórejského režimu operovať v kybernetickom priestore. Podľa amerických úradov KĽDR získava prostriedky okrem iného cez vydieranie po internete či krádeže kryptomeny.

USA veria, že ich návrh získa podporu veľkej väčšiny členov Bezpečnostnej rady OSN. Zásadný ale bude postoj Číny a Ruska, pretože môžu americký návrh vetovať. Podľa diplomata z jednej z krajín, ktorá sedí v BR OSN, by čínske veto malo negatívne dopady. Pchjongjang „postupuje so svojím programom balistických rakiet, rozvíja svoje aktivity spočívajúce v jadrovej proliferácii a ďalej porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady", povedal diplomat agentúre AFP.

Čína nesúhlasí

„Nemyslíme si, že rezolúcia, ako je navrhnutá USA, môže vyriešiť akýkoľvek problém," uviedlo čínske vyslanectvo pri OSN. Podľa Pekingu by mali USA navrhnúť na schválenie stanovisko predsedníctva, ktoré na rozdiel od rezolúcie nie je právne záväzné. „Oni (Američania) vedia, aká je najlepšia cesta k zníženiu napätia, ale jednoducho ju odmietajú," tvrdí čínske vyslanectvo.

Spojené štáty pracovali na návrhu niekoľko mesiacov a predložili ho na hlasovanie po stredajších severokórejských raketových testoch. Podľa amerických a juhokórejských analytikov Pchjongjang vystrelil tri rakety krátko po tom, čo americký prezident ukončil svoju návštevu v Ázii.

Japonská agentúra Kjódó dnes poukázala, že severokórejské štátne médiá zatiaľ o stredajšom teste neinformovali. Štátna tlač pri tom obvykle referuje o zbraňových testoch s jednodňovým oneskorením. To podľa agentúry ďalej posilňuje domnienky, že sa KĽDR chystá uskutočniť jadrový test.

Ďalšie dôležité správy

Muž sleduje na televíznej obrazovke odpálenie balistických striel Severnou Kóreou počas správ na železničnej stanici v Soule 29. marca 2020.
Neprehliadnite

Severná Kórea odpálila tri balistické strely, leteli smerom k moru