Severokórejský vodca Kim Čong-un opätovne varoval, že KĽDR by mohla „preventívne" použiť svoje jadrové zbrane proti nepriateľským silám. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie štátne médiá.

Nebezpečné slová

Kim svojim vysokým vojenským dôstojníkom povedal, že na „udržanie absolútnej prevahy" severokórejských ozbrojených síl by krajina mala byť schopná „v prípade potreby preventívne a dôkladne zadržať a zmariť všetky nebezpečné pokusy a hrozivé kroky".

Pchjongjang by mal pokračovať v budovaní vlastného arzenálu, aby mal „zdrvujúce vojenské sily, ktoré nemôže vyprovokovať nijaká sila na svete", povedal Kim a túto vojenskú doktrínu označil za „záchranné lano zaručujúce bezpečnosť krajiny".

Vodca sa tak vyslovil po podobných výrokoch na vojenskej prehliadke v pondelok, keď povedal, že by mohol použiť svoj atómový arzenál, ak by boli ohrozené „základné záujmy" Severnej Kórey.

Kimové pondelkové slová padli na stretnutí s najvyššími predstaviteľmi krajiny na vojenskej prehliadke, ktorá sa konala pri príležitosti 90. výročia vzniku ozbrojených síl krajiny a boli na nej predstavené jej najvýkonnejšie medzikontinentálne balistické rakety.

Otestovali zakázane zbrane

Severná Kórea napriek sankciám zdvojnásobila svoju vojenskú modernizáciu a tento rok vyskúšala množstvo zakázaných zbraní, pričom ignorovala ponuky Spojených štátov na rokovanie o mieri.

KĽDR v plnom rozsahu v marci po prvý raz od roku 2017 otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu; družicové snímky zároveň potvrdili aktivitu na mieste jadrových skúšok.

Séria testov zbraní prichádza v období, keď sa Južná Kórea pripravuje na nástup svojho nového prezidenta Jun Sok-jola, ktorý zastáva prísny postoj voči Pchjongjangu a v prípade potreby nevylučuje i preventívny úder, vysvetľuje AFP.

Kimovo varovanie podľa politických analytikov ukazuje, že vodca KĽDR nie je otvorený dialógu s novou vládou v Soule.

„Kimove vyjadrenia nedokazujú záujem o spoluprácu s nastupujúcou juhokórejskou administratívou či o obnovenie rokovaní o jadrovom odzbrojení s USA," povedal Leif-Eric Easley, profesor medzinárodných štúdií na univerzite Ewha v Soule.

Ďalšie dôležité správy

VODCA A SESTRA Kim Jo-čong sa stala šéfkou propagandy a hrá kľúčovú úlohu v severokórejskom politbyre.
Neprehliadnite

Severná Kórea vyhlásila, že v prípade napadnutia zaútočí na južných susedov jadrovými zbraňami