Spojené štáty a Južná Kórea zvažujú rozšírenie svojich spoločných vojenských cvičení v reakcii na hrozby, ktoré predstavuje Severná Kórea. Obe krajiny to oznámili v sobotu počas návštevy amerického prezidenta Joea Bidena v Soule. TASR o tom informuje na základe servisu agentúr AFP, AP, Jonhap a DPA.

Vzhľadom na vyvíjajúcu sa hrozbu zo strany Pchjongjangu sa Biden a juhokórejský prezident Jun Sok-jol zhodli, že iniciujú rozhovory o rozšírení „rozsahu a miery" spoločných manévrov, ako aj vojenského výcviku. Režim severokórejského vodcu Kim Čong-una takéto cvičenia Washingtonu a Soulu ostro odsudzuje ako vojenskú provokáciu.

Obaja lídri tiež potvrdili cieľ úplnej denuklearizácie Kórejského polostrova a kritizovali Severnú Kóreu (KĽDR) za eskaláciu skúšok balistických rakiet, uvádza sa vo vyhlásení po stretnutí oboch lídrov. Prezidenti zároveň vyzvali Pchjongjang na návrat k rokovaniam a zdôraznili, že cesta k dialógu o mierovom riešení so Severnou Kóreou je otvorená.

Biden podal Severnej Kórei pomocnú ruku

USA a Južná Kórea sú podľa Bidena a Juna tiež znepokojené aktuálnou epidémiou ochorenia covid-19 v Severnej Kórei, ktorej ponúkajú pomoc v boji proti šíreniu koronavírusu.

Biden na tlačovej konferencii povedal, že Spojené štáty už ponúkli Severnej Kórei vakcíny proti covidu, ktoré by podľa neho mohli dodať okamžite. „Nedostali sme žiadnu odpoveď," povedal šéf Bieleho domu novinárom.

Obaja prezidenti podľa vyhlásenia okrem toho potvrdili, že spolu s medzinárodným spoločenstvom odsudzujú inváziu Ruska na Ukrajine, a zopakovali dôležitosť zachovania mieru a stability v Taiwanskom prielive.

Prvá cesta do Ázie

Biden navštívil Južnú Kóreu, kde je umiestnených 28-tisíc amerických vojakov, v rámci svojej prvej cesty do Ázie vo funkcii prezidenta. Po troch dňoch v Soule odcestuje v nedeľu do Japonska.

Jeho cestu zatieňuje napätá situácia na Kórejskom polostrove. KĽDR tento rok už viackrát testovala rakety, ktoré môžu niesť jadrové hlavice. Soul a Washington sa obávajú, že Pchjongjang by v čase Bidenovej návštevy mohol podniknúť ďalšiu raketovú alebo dokonca jadrovú skúšku.

Biden nevylučuje stretnutie s Kim Čong-unom

Americký prezident Joe Biden počas návštevy Južnej Kórey povedal, že úplne nevylučuje možné stretnutie so severokórejským lídrom Kim Čong-unom. Bude to však závisieť od postoja severokórejského lídra. TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky stanice CNN.

„Bude to závisieť od toho, či to myslí úprimne a vážne," povedal Biden novinárom v Soule. Jeho vyjadrenie sprostredkovala stanica CNN.

Ďalšie dôležité správy

WA 13 Soul - Prezidentský kandidát opozície, konzervatívec Jun Sok-jol zo strany Sila ľudu (PPP), sa teší po víťazstve v  juhokórejských prezidentských voľbách v Soule 10. marca 2022.  Kandidát vládnucej Demokratickej strany I Če-mjong v príhovore priznal porážku a zablahoželal Junovi k víťazstvu. Súčasný prezident Mun Če-in sa stal víťazom volieb v roku 2017, keď získal 41,1 percenta hlasov. Juhokórejskí prezidenti môžu vo funkcii zotrvať len jedno funkčné obdobie. FOTO TASR/AP 


South Koreaâ€
Neprehliadnite

Nový juhokórejský prezident chce denuklearizovať severného suseda, ponúkol aj plán