Severná Kórea pravdepodobne otestovala balistickú strelu odpaľovanú z ponorky (SLBM), informovala agentúra AFP s odvolaním sa na juhokórejskú armádu.

Podľa Zboru náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády bola strela vypálená z oblasti mesta Sinpcho ležiaceho v provincii Južný Hamgjong okolo 14.07 h miestneho času (o 07.07 h SELČ). JCS tvrdí, že mohlo ísť o balistickú strelu krátkeho doletu, pravdepodobne SLBM (submarine-launched ballistic missile).

Balistická strela

K odpáleniu strely prišlo tri dni po tom, ako Severná Kórea (KĽDR) vykonala test balistickej rakety, pripomenula AFP.

SLBM je balistická strela odpaľovaná z ponorky, ktorá dokáže dopraviť na miesto určenia s vysokou presnosťou bojovú hlavicu, väčšinou vybavenú jadrovou alebo termonukleárnou náložou.

V oblasti KĽDR, odkiaľ bola strela vypálená, sa nachádza veľká vojenská lodenica. Na družicových snímkach zariadenia v Sinpcho boli predtým zobrazené i ponorky, píše AFP.

Skúška jadrových zbraní

Severokórejský vodca Kim Čong-un v apríli varoval, že KĽDR by mohla „preventívne" použiť svoje jadrové zbrane proti nepriateľským silám.

Severná Kórea napriek sankciám zdvojnásobila svoju vojenskú modernizáciu a tento rok vyskúšala množstvo zakázaných zbraní, pričom ignorovala ponuky Spojených štátov na rokovanie o mieri.

KĽDR v plnom rozsahu v marci po prvý raz od roku 2017 otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu; družicové snímky zároveň potvrdili aktivitu na mieste jadrových skúšok. Ministerstvo zahraničných vecí USA v piatok varovalo, že Pchjongjang by mohol vykonať jadrový test „už tento mesiac".

Ďalšie dôležité správy

EBE 13 Pchjongjang - Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un počas prejavu v rámci vojenskej prehliadky pri príležitosti 90. výročia založenia severokórejskej armády na námestí Kim Ir Sena v Pchjongjangu v 25. apríla 2022. FOTO TASR/AP


In this photo provided by the North Korean government, North Korean leader Kim Jong Un, center, watches a military parade to mark the 90th anniversary of North Korea's army at the Kim Il Sung Square in Pyongyang, North Korea Monday, April 25, 2022. Independen
Neprehliadnite

Severná Kórea odpálila neidentifikovanú strelu do Japonského mora