Severná Kórea dokončila prípravy ďalšieho jadrového testu a vykoná ho v príhodnom okamihu, uviedol juhokórejský poslanec na základe správ od tajných služieb. Informovala o tom agentúra Jonhap. Podľa Washingtonu k testu dôjde počas návštevy amerického prezidenta Joea Bidena v Soule, ktorá sa začne v piatok. Na tlačovej konferencii to uviedol bezpečnostný poradca Bieleho domu Jack Sullivan.

Medzikontinentálna balistická strela

Juhokórejská spravodajská služba na brífingu pre zákonodarcov uviedla, že existujú signály, že by KĽDR mohla odpáliť medzikontinentálnu balistickú raketu, hoci sa stretáva so zrýchľujúcou sa pandémiou covidu-19. „Prípravy Pchjongjangu som takmer dokončené", test by mohol prísť „veľmi skoro", povedal poslanec.

K jadrovému testu alebo odpáleniu striel by mohlo dôjsť v dňoch bezprostredne pred alebo počas Bidenovej návštevy v oblasti, povedal v stredu večer Sullivan. „Pripravujeme sa na všetky eventuality, vrátane možnosti, že by k takejto provokácii došlo počas nášho pobytu v Južnej Kórei alebo v Japonsku," dodal.

Biden príde do Soulu v piatok a po troch dňoch sa presunie do Tokia. Je to prezidentova prvá cesta v oblasti od nástupu do funkcie.

Odvrátenie pozornosti verejnosti

KĽDR iba pred týždňom prvýkrát oficiálne priznala výskyt covidu-19, vzápätí ohlásila stovky tisíc nakazených a desiatky mŕtvych. Podľa niektorých analytikov by jadrový test mohol byť nástrojom vlády ako odvrátiť pozornosť verejnosti od choroby, ktorá si rýchlo začína vyberať ľudské životy, píše AFP.

Podľa analytikov sa Severná Kórea zbrojnými skúškami snaží vyvinúť tlak na Bidenovu vládu, aby obnovila s Pchjongjangom rokovania a aby bola ochotná urobiť ústupky v podobe zmiernenia sankcií proti severokórejskému režimu. Washinton ponúkol Pchjongjangu obnovenie rozhovorov, ale trvá na tom, že KĽDR nezíska žiadne úľavy ani ekonomické výhody, kým neurobí reálne kroky smerujúce k zastaveniu jej jadrového a raketového zbrojného programu.

Ďalšie dôležité správy

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas prejavu v rámci vojenskej prehliadky pri príležitosti 90. výročia založenia severokórejskej armády na námestí Kim Ir Sena v Pchjongjangu v 25. apríla 2022.
Neprehliadnite

Severná Kórea hlási prvé prípady covidu-19, Kim Čong-u nariadil eliminovať zdroj nákazy