Najvyšší súd ako súd dovolací dňa 31. mája dovolanie Andreja Babiša odmietol. Dôvody budú podrobne rozvedené v písomnom vyhotovení rozhodnutia,uviedla A. Važanová. Spisový materiál bol donedávna na prvostupňovom Okresnom súde (OS) Bratislava I.

Český premiér plánuje zažalovať Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva v súvislosti s prípadom jeho údajnej spolupráce s ŠtB. Vyjadril sa tak v stredu po tom, ako ho prezident Miloš Zeman na Pražskom hrade vymenoval za predsedu vlády. Žalobu plánuje podať do 15. júna.

„Chápem, že sa ľuďom nepáčim. Sú pod vplyvom stokrát opakovaných klamstiev. Samozrejme, keď médiá povedia, že som prehral súd o ŠtB, je to klamstvo, pretože som ten súd vyhral a vyhrám ho znova. Do 15. júna podám žalobu na Slovenskú republiku na Európskom súde pre ľudské práva,“ povedal.

Ide o jeho reakciu na utorňajší protest proti vymenovaniu jeho vlády, na ktorom sa v Prahe na Václavskom námestí zišlo viac ako 10-tisíc ľudí.

A. Babiš dlhodobo čelí obvineniam, že v spisoch niekdajšej tajnej polície figuruje ako jej spolupracovník s krycím menom Bureš. Politik to popiera a na Slovensku sa v tejto veci aj súdil s Ústavom pamäti národa.

Ako pripomína portál Idnes.cz, v marci podal dovolanie na Najvyššom súde SR proti rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave, ktorý v januári počas obnoveného procesu zamietol jeho žalobu, že ho v spisoch ŠtB neoprávnene evidujú ako agenta. Sudcov bratislavského súdu viazalo vlaňajšie rozhodnutie Ústavného súdu SR.

Český premiér sa v stredu na hrade vyjadril, že rozhodnutie Ústavného súdu považuje za neštandardné.

„Ústavný súd rozhodol tesne pred voľbami, čo považujem za veľmi neštandardné a mám informácie, že to bolo neštandardné. Ústavný súd povedal, že sme zle žalovali a nepovedal, koho máme žalovať, preto sa budem domáhať svojich práv na Európskom súde pre ľudské práva,“ povedal politik.

ÚPN v spore poukazoval na to, že A. Babiš je v zväzkoch ŠtB riadne vedený, a to ako agent s krycím menom Bureš. Dôvodov, prečo by mal spor vyhrať, poskytol ÚPN súdom až 229. Fotografie niektorých spisov má k dispozícii aj denník Sme.

Dôverníkom sa podľa dokumentov mal A. Babiš stať v roku 1980, o dva roky na to ho mala tajná polícia získala na spoluprácu ako agenta. Spoluprácu ukončila v roku 1985, keď československý podnik zahraničného obchodu Petrimex vyslal A. Babiša do Maroka.