Obyvatelia viacerých okresov medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky, ktoré by v súlade s trojstranným vyhlásením mali pripadnúť Azerbajdžanu, začali podpaľovať svoje domy. Informovala o tom v piatok agentúra Interfax. Videozáznamy a fotografie zachytávajúce horiace domy sa objavili aj na sociálnych sieťach. Podľa Interfaxu sa pre zničenie svojich domov, obchodov a iných nehnuteľností pred odchodom do iného regiónu rozhodli najmä obyvatelia okresov Lačin, Kelbadžar či Agdam.

V súlade s trilaterálnou dohodou bude okres Agdam vrátený Azerbajdžanu do 20. novembra. Do 15. novembra vráti Arménsko okres Kelbadžar a do 1. decembra okres Lačin.

Spomínaná dohoda bola prijatá v noci na 10. novembra po tom, čo arménsky premiér Nikol Pašinjan spolu s prezidentmi Ruska a Azerbajdžanu - Vladimirom Putinom a Ilhamom Alijevom - podpísali trojstranné vyhlásenie o prímerí a presune ruských jednotiek na kontaktnú líniu do Náhorného Karabachu, kde budú monitorovať dodržiavanie prímeria.

WA 6 Jerevan - Arménsky premiér Nikol Pašinjan počas prejavu v parlamente v Jerevane v nedeľu 27. septembra 2020. Pašinjan varoval medzinárodné spoločenstvo pred tureckými zásahmi do nových bojov, ktoré vypukli v nedeľu v separatistickom regióne Náhorný Karabach - v etnicky arménskej enkláve na území Azerbajdžanu. Podľa agentúry TASS Pašinjan taktiež vyhlásil, že arménska vláda by mala zvážiť otázku uznania nezávislosti medzinárodne neuznanej Náhornej karabašskej republiky.
Neprehliadnite

Odporcovia dohody o Karabachu žiadajú demisiu predsedu vlády Arménska

Táto dohoda je mnohými Arménmi vnímaná ako kapitulácia a v Arménsku po jej podpísaní vypukli protesty, ktorých účastníci žiadajú Pašinjanovu demisiu a vypovedanie dohody. Štvrtkový protest rozohnala polícia.

Na piatok je v Jerevane naplánované nové zhromaždenie opozície, ktorého účastníci budú požadovať demisiu predsedu vlády. Vládne úrady medzičasom zadržali najmenej 15 lídrov opozície, ktorá žiada Pašinjanov odchod z funkcie.