Zdravotníci v Nitre sú na pokraji síl

Situácia v nitrianskom okrese je podľa premiéra Igora Matoviča kritická. Podľa neho je dokonca horšia, ako bola minulý rok na Orave. Tvrdí, že približne každý desiaty človek v Nitre je pozitívny „Situácia, v ktorej sa nachádzajú ľudia v nitrianskom okrese, je katastrofálna,“ povedal. Avizoval, že v okrese bude celoplošné testovanie. Primátor Nitry Marek Hattas (Za ľudí) vyzval zdravotníkov, aby sa prihlásili a s testovaním pomohli. 

Opatrenia pre nitriansky okres má prijať vláda na stredajšom zasadnutí. Nasledujúce tri týždne by tam malo byť povolené ísť do práce len s negatívnym testom nie starším ako sedem dní. Riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj upozornil, že zdravotníci už sú na pokraji síl. Premiér taktiež vyzval súkromné nemocnice, aby v boji s koronavírusom pomohli. 

SR Nitra koronavírus vakcína očkovanie začiatok
Neprehliadnite

Situácia je kritická. Približne každý desiaty človek v Nitre je pozitívny, tvrdí Matovič

AZZZ upozorňuje na zhoršujúcu sa situáciu

Aktuálne platné epidemiologické opatrenia sa podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR stále javia ako nedostatočné. Zhoršujúca sa situácia podľa Asociácie už teraz spôsobuje v niektorých odvetviach kolaps. AZZZ upozornila, že neriešenie vážnej situácie môže vyústiť do úplného uzavretia výrobných podnikov, a teda do totálneho kolapsu ekonomiky. 

Asociácia preto vyzvala vládu, aby v zmysle rozhodnutia ústredného krízového štábu bezodkladne zabezpečila logistiku s celoplošným testovaním obyvateľstva tak, ako to bolo prijaté a plánované koncom novembra. Taktiež avizovali, že sa nebránia sa ani dobrovoľnému testovaniu vo firmách.

Pandémia si podľa viceprezidenta AZZZ Rastislava Machunku vyžaduje rýchle, účinné a niekedy aj neštandardné opatrenia. „Vládne autority by si mali uvedomiť, že v takejto vážnej situácii nie je namieste vytĺkanie politického kapitálu, ale jasná, zrozumiteľná a odborná komunikácia,“ zdôraznil.

Na snímke je Ernest Caban, Radoslav Čuha, Marián Petko, Igor Pramuk, Marián Šóth, Mária Lévyová, Miroslav Sekula počas tlačovej konferencie.
Neprehliadnite

AZZZ varuje pred možným kolapsom ekonomiky, vyzýva na bezodkladné testovanie

Pellegrini nešetril kritikou

Mimoparlamentná strana Hlas-SD oznámila, že sa chystá podať trestné oznámenie na premiéra Igora Matoviča i ďalších členov vlády. Strana má podľa jej predsedu Petra Pellegriniho podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa či trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby. V tejto súvislosti naráža na vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina), ktorý po návrate z Veľkej Británie podľa Pellegriniho len nedostatočne vysvetlil, či dodržal potrebné opatrenia. 

P. Pellegrini taktiež vyjadril kritiku smerom k predsedovi Národnej rady (NR) SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Vyjadril podozrenia z účelového upravovania opatrení v prospech ľudí, ktorým ostali otvorené prevádzky. Tvrdí, že z otvorených lyžiarskych stredísk benefitoval práve Boris Kollár . Ten však jeho obvinenia odmieta. Vylúčil dohady, že by sa akékoľvek opatrenia zavádzali s ohľadom na jeho osobu.

Poslanci NR SR pôsobiaci v strane Hlas-SD tiež oznámili, že na najbližšiu schôdzu parlamentu predložia návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia parlamentu. „Aby sme zbytočne nemuseli organizovať referendum, ale rovno v januári alebo začiatkom februára počas schôdze Národnej rady môžeme pokojne hlasovaním ukončiť toto trápenie a vyvolať predčasné voľby,“ uviedol Pellegrini.

Na snímke novozvolený predseda strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini prichádza na tlačovú konferenciu na tému – Výsledky ustanovujúceho snemu strany Hlas-sociálna demokracia 28. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR
Neprehliadnite

Hlas-SD podá trestné oznámenie na premiéra Matoviča i členov vlády

Elektromobilové prvenstvo

Nórsko si vyslúžilo prelomové prvenstvo. Stalo sa prvou krajinou, kde sa predalo viac elektromobilov ako áut na akýkoľvek iný pohon. Podiel elektromobilov, ktoré sa minulý rok v Nórsku predali, predstavoval až 54,3 percenta. Predaj sa výrazne zvyšoval ku koncu roka. Za december ich podiel na trhu predstavoval až 66,7 percenta. Pred desiatimi rokmi to bolo však len jedno percento.

Nórsko avizovalo, že v roku 2025 chce ako prvá na krajina na svete ukončiť predaj áut na benzín, naftu či hybridný pohon úplne. Tomuto rozhodnutiu už začalo hlavné mesto Oslo aktívne prispôsobovať svoju politiku. Elektrické autá oslobodzuje od daní. 

KK13 Londýn - Na snímke nabíjanie elektromobilu na ulici  v Londýne 18. novembra 2020. Britská vláda chce podľa medializovaných správ urýchliť prechod k elektromobilite. Premiér Boris Johnson uvažuje o zákaze predaja nových dieselových a benzínových áut vo Veľkej Británii už od roku 2030. FOTO TASR/AP
An electric car charges on a street charging port in London, Wednesday, Nov. 18, 2020. Britain says it will ban the sale of new gasoline and diesel cars by 2030, a decade earlier than its previous
Neprehliadnite

Nórsko je prvou krajinou, kde sa predalo viac elektromobilov

Populácia starne

Počet obyvateľov posledné roky rastie z krajských miest iba v Bratislave. Podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR ostatné krajské mestá, naopak, svoju populáciu strácajú. Najvýraznejší prepad ukazujú dáta v Nitre (od roku 2015 o 1,8 percenta) a v Prešove (o 1,7 percenta). Spoločným menovateľom najväčších miest je však starnutie populácie. V takmer všetkých krajských mestách totiž za posledných päť rokov najviac pribudlo obyvateľov do vekovej skupiny 65 až 74 rokov.

Rast tejto vekovej skupiny bol podľa úradu aj vo funkčných mestských oblastiach, hlavne v okrese Banská Bystrica. Štatistický úrad však podotkol, že čo strácajú mestá, získava ich okolie. „S výnimkou okresu Banská Bystrica, v ktorom počet obyvateľov klesol v porovnaní s rokom 2015 o 0,1 percenta, vo všetkých okresoch počet obyvateľov rástol,“ spresnil úrad.

štrajkujúci hudobníci parížskej Opery vystúpenie v Paríži dav demonštranti protestné zhromaždenie
Neprehliadnite

Počet obyvateľov rastie iba v Bratislave, iné krajské mestá populáciu strácajú