Nórsko sa stalo prvou krajinou sveta, kde sa predalo viac elektromobilov ako áut na benzínový, naftový či hybridný pohon. S odvolaním sa na nórsky zväz pre cestnú dopravu OFV to dnes uviedla agentúra AFP. Podiel elektromobilov, ktoré sa vlani v Nórsku predali, predstavoval 54,3 percenta. Nemecká automobilka Volkswagen tam zároveň predstihla amerického výrobcu Tesla ako najväčší predajca elektromobilov.

O rok skôr predstavoval podiel elektromobilov na nórskom trhu 42,4 percenta, pred desiatimi rokmi len jedno percento. Celkovo sa vlani v tejto škandinávskej krajine predalo 141 412 nových vozidiel, z ktorých 76 789 je úplne elektrických.

KK42 Fremont - Na archívnej snímke z 12. mája 2020 závod výrobcu elektrických vozidiel Tesla v americkom Fremonte. Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla dodal v 3. kvartáli 2020 viac než 139.000 vozidiel a podobne ako v 2. štvrťroku prekonal odhady trhov. Pod vyšší než očakávaný rast sa podpísal najmä vysoký dopyt po sedanoch Model 3. FOTO TASR/AP
FILE - This May 12, 2020 file photo photo shows the Tesla plant in Fremont, Calif.  Tesla’s third-quarter sales rose 44% from a year ago as g
Neprehliadnite

Tesla svojou hodnotou už prekonala šesť veľkých automobiliek dohromady

Nórsko, krajina s obrovskými zásobami ropy a zemného plynu, chce ako prvý štát sveta ukončiť v roku 2025 predaj nových vozidiel na benzín a naftu. Oslo s týmto cieľom oslobodzuje elektrické auta od daní, ktoré platia majitelia vozidiel na fosílne palivá.

„Rozhodne sme na dobrej ceste dosiahnuť cieľ stanovený na rok 2025," konštatoval na tlačovej konferencii šéf zväzu OFV Oyvind Thorsen. Predaj elektromobilov sa výrazne zvyšoval ku koncu roka, za december ich podiel na trhu predstavoval 66,7 percenta. „Odhadujeme, že podiel elektrických vozidiel na trhu v roku 2021 presiahne 65 percent," povedala podľa agentúry Reuters Christina Buová, ktorá stojí na čele záujmovej skupiny, ktorá v krajine presadzuje elektromobily.