Testovanie bude aj nebude dobrovoľné

Predseda vlády Igor Matovič oznámil, že plošné testovanie bude s najväčšou pravdepodobnosťou dobrovoľné. Tých, čo naň ale neprídu, ale čakajú dôsledky. Budú musieť ísť do domácej karantény, tým pádom sa na nich bude vzťahovať zákaz vychádzania na desať dní, plánuje I. Matovič. Pilotné testovanie na Orave a v Bardejove začne už 23. októbra

Ako to teda bude prebiehať? Ak to podmienky dovolia, testovať sa bude v exteriéri. Otestovať sa môžu všetci vrátane detí od desať rokov. Prieskum agentúry AKO pre Hospodárske noviny ukazuje, že to s určitosťou plánuje spraviť 44,4 percenta Slovákov. S testovaním úplne nesúhlasí 10,4 percenta respondentov.

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič a   minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie po skončení 130. zasadnutia Bezpečnostnej rady vlády SR 20. októbra 2020 v Bratislave.
Neprehliadnite

Premiér odmieta výhrady. V koalícii je na systéme testovania zhoda, tvrdí

Prezidentka apeluje na bezpečnosť

Celoplošné testovanie má svojich kritikov. Prezidentka Zuzana Čaputová po rokovaní Bezpečnostnej rady SR o celoplošnom testovaní apelovala na bezpečnosť. Opätovne však potvrdila, že by testovanie malo byť dobrovoľné. Myslí si, že ak bude niekto sankcionovaný za neúčasť na plošnom testovaní, tak to neznamená dobrovoľnosť.

Podľa Združenia najväčších slovenských zamestnávateľov - Klubu 500 by testovanie za takýchto podmienok znamenalo likvidáciu ekonomiky. S kritikou prichádza aj  Asociácia súkromných lekárov (ASL), podľa ktorej je celoplošné testovanie rýchlotestami nepripravené, nesprávne a nebezpečné. Krajčí totiž vyzval zdravotníkov a niektorých študentov na pomoc s testovaním. Na tieto účely by Slovensko potrebovalo asi 20-tisíc takýchto osôb. ASL však poukázala na to, že na plošné testovanie bude potrebných zdravotníkov viac.

Zuzana Čaputová, Igor Matovič
Neprehliadnite

Prezidentka je naďalej za dobrovoľné plošné testovanie

Opäť kamarátmi? 

Premiér SR Igor Matovič sa na sociálnej sieti zastal svojho koaličného partnera Richarda Sulíka. Tento krok prišiel potom, ako sa už niekoľko dní na sociálnej sieti navzájom osočovali. Sulík vtedy podľa premiéra ,,šíril bludy" a ,,žil vo svojom svete". Nezhody sa medzi nimi spustili už v prvej vlne koronavírusu.

,,Všetci viete, čo si myslím o mimoriadne nezodpovedných rečiach Richarda Sulíka voči odborníkom z Pandemickej komisie.” píše premiér na sociálnej sieti. Napriek tomu však dnes prešiel na miernejšiu rétoriku. ,,To mi však nebráni v tom, aby som sa ho zastal v prípade bludov, ktoré šíria rôzni ...... po sociálnych sieťach. Prezentujú ako jednoznačný dôkaz korupcie pri nákupe testov to, že bývalým spolumajiteľom firmy, ktorá dodáva najviac testov, je zakladateľ SaS Ivan Juráš. Prepáčte, ale pre mňa to dôkaz nie je žiadny, sorry.” zastáva sa Matovič Sulíka na sociálnej sieti. 

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačového brífingu k aktuálnej situácii na Slovensku v Bratislave v pondelok 12. októbra 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Premiér Matovič otočil a verejne sa zastáva Sulíka

Obvinia protestujúcich

Ultras fanúšikovia v sobotu protestovali pred Úradom vlády SR. Protestujúci začali do policajtov hádzať kamene a dlažobné kocky. Dvom demonštrantom zo sobotňajšieho protestu v Bratislave hrozí väzenie. V prípade preukázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 12 až 25 rokov. „Muži sa tohto konania dopustili za krízovej situácie - núdzového stavu vyhláseného uznesením vlády SR. Policajti mužov obmedzili na osobnej slobode v priebehu uvedeného zhromaždenia, a eskortovali na príslušné policajné oddelenie," poznamenala polícia.

Protestujúci žiadali odstúpenie premiéra Igora Matoviča. Zároveň vyjadrovali nesúhlas s opatreniami proti šíreniu koronavírusu.

Pred budovou Úradu vlády Slovenskej republiky sa konal protest futbalových ultras fanúšikov z celého Slovenska proti opatreniam zavedeným na zabránenie šírenia nákazy Covid19 na Slovensku.
Neprehliadnite

Dvom demonštrantom zo sobotňajšieho protestu v Bratislave hrozí väzenie

NAKA opäť zasahovala

Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes zasahovala pri dvoch akciách v Poprade a v Bratislave. V tejto súvislosti zadržala štyri osoby podozrivé z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Podľa informácií portálu Aktuality.sk zadržala kriminálna jednotka aj známeho advokáta Jána Gajana.

Okrem neho zadržala aj niekoľkých zamestnancov pozemkového fondu. Polícia na sociálnej sieti informovala, že v súčasnosti prebiehajú potrebné procesné úkony, zatiaľ však nie je nikto obvinený. Advokát Ján Gajan je známy predovšetkým vzťahmi k finančníkovi Martinovi Kvietikovi a skupine Slavia Capital. 

Národná kriminálna agentúra (NAKA) spustila na strednom Slovensku rozsiahlu akciu s názvom Plevel. Akcia súvisí s korupčnou trestnou činnosťou. Na snímke zásah NAKA pred domom bývalého žilinského krajského sudcu Pavla. P v Žiline dňa 14. septembra 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

NAKA zadržala štyroch podozrivých z korupcie, medzi nimi známeho advokáta Gajana