Celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 sa má realizovať od piatka do nedele. Testy bude vykonávať iba zdravotnícky personál. Otestovať sa môžu všetci vrátane detí od desať rokov. Imobilných testovať nebudú. Výsledok dostanú občania v zalepenej obálke do 30 minút. V prípade pozitívneho testu im dajú presné pokyny a pôjdu do domácej karantény. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Ak to podmienky dovolia, testovať sa bude v exteriéri. Ak nie, pôjde podľa ministra o vetrané priestory so zabezpečením adekvátnej dezinfekcie a ochranných pomôcok. „Vojačky a vojaci sú už v jednotlivých regiónoch, prišli na okresné úrady spolu s hygienikom a príslušníkom Policajného zboru. Prezerajú si vhodnosť priestorov a komunikujú o ďalších logistických veciach," priblížil Naď.

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto, nie je potrebné vracať sa na miesto bydliska. Nemocnice budú testovať svoj personál a pacientov. Samostatne sa uskutoční aj testovanie v domovoch sociálnych služieb. Otestovaní budú aj vojaci a všetci v tímoch. Prvé testovanie sa má zrealizovať tento víkend v Bardejove, Tvrdošíne, Dolnom Kubíne a Námestove. Podľa ministra tam zriadia 235 odberných miest. 

Jeden odberný tím bude mať osem členov – štyria zdravotníci, jeden policajt, jeden vojak a dvaja administratívni pracovníci, oznámil uviedol v utorok Naď v relácii RTVS Z prvej ruky. Podľa neho, ak  pôjde všetko podľa plánu, jeden takýto tím dokáže za deň pretestovať približne 300 ľudí. Naď zároveň odmietol, že by vláda pracovala s alternatívou, že za neúčasť na plošnom testovaní by sa občanom zredukovala zdravotná starostlivosť. O takomto kroku cez víkend uvažoval premiér Matovič

Koronavírus
Neprehliadnite

Celoplošné testovanie rýchlotestami je podľa ASL nepripravené

 

„Je dôležité, aby testovanie nebolo vo veľmi vlhkom prostredí, miestnosť musí byť pravidelne vetraná a rozhodovať o miestnosti budú hygienici. Po testovaní budú miestnosti vydezinfikované,“ povedal neskôr Naď v diskusnej relácii v rádiu Expres . Minister však nevylúčil možnosť zotrvania vírusu v miestnostiach aj napriek vydezinfikovaniu.