Celoplošné testovanie na nový koronavírus rýchlotestami je nepripravené, nesprávne a nebezpečné. TASR o tom informovala Asociácia súkromných lekárov (ASL), podľa ktorej tento plán vyvoláva množstvo otázok. Navrhuje preto plán zastaviť a rokovať o ňom. „Zastavme plošné testovanie a sadnime si za rokovací stôl. Musíme nastaviť jednoznačné pravidlá tak, aby sme zabránili rozvratu ambulancií a následnému absolútnemu kolapsu celého systému," vyzval prezident ASL Marián Šóth.

Pýta sa tiež, ako sa zabezpečí zdravotná starostlivosť pre slovenských pacientov, keďže s najväčšou pravdepodobnosťou budú ambulantní lekári povolaní na výkon testovania a tiež sú pracovným príkazom posielaní na výkon práce do nemocníc.

I. Matovič: Na Slovensku sa chystá plošné pretestovanie obyvateľov
Neprehliadnite

Matovičov nový trik: Bude celoplošné testovanie zázračným riešením, ktoré zachráni Slovensko?

ASL poukázala na to, že na plošné testovanie bude potrebných viac ako 20- tisíc zdravotníkov. Odvoláva sa na slová ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), podľa ktorého na celoplošné pretestovanie by ich mal byť dostatok, keďže na Slovensku je 19- tisíc lekárov a 34- tisíc zdravotných sestier a 3 200 študentov, ktorí môžu vypomôcť. „Vie minister zdravotníctva, koľko z nich je starších ako 65 rokov alebo má deti do 15 rokov, či platí u neho iný zákonný dôvod, pre ktorý pracovná povinnosť nemôže byť uložená?" pýta sa ASL SR.

Podľa asociácie ide o hazardovanie so zdravotnou starostlivosťou v ambulantnom sektore, ktoré môže ochromiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti celkovo, pretože pacienti nenájdu svojho lekára v ambulancii a budú smerovať do nemocníc. Žiada preto o zastavenie takéhoto stavu.