Strana Hlas-SD má ambíciu byť stranou, ktorá získa silnú podporu ľudí. „Veľmi by sme si želali, aby sme boli jedinou alternatívou pre silnú, stabilnú a dobrú vládu, ktorá sa zaoberá problémami ľudí a problémami Slovenska a nie sama sebou či revanšom," povedal predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

Politických partnerov zvolia voliči

O tom, kto by mohol byť napokon partnerom strany, rozhodnú podľa P. Pellegriniho ľudia vo voľbách. Na základe výsledkov volieb bude následne strana komunikovať, ktorých politických partnerov bude vnímať ako zodpovedných a ktorých nie. V reakcii na to spomenul stranu Sloboda a Solidarita. Tá bude musieť podľa P. Pellegriniho svojim voličom vysvetľovať, prečo napokon nepodporila skorší termín predčasných volieb a priklonila sa k návrhu koalície.

Na skorší termín predčasných volieb, teda 24. júna, podľa jeho názoru stačilo, ak by daný termín podporilo 15 poslancov SaS. Podľa P. Pellegriniho tak táto strana bude musieť svojim voličom vysvetliť, prečo tak vôbec urobila. „Richard Sulík je dnes ten, ktorý rozhodol, že voľby budú v septembri. A on musí voličom zodpovedať prečo," dodal predseda Hlasu.

Financovanie kampane

Odsúhlasením termínu predčasných volieb sa však začala neoficiálna predvolebná kampaň. Strana Hlas-SD však ako mimoparlamentná politická strana príspevok zo štátneho rozpočtu nepoberá. Na otázku, akým spôsobom chce Hlas-SD financovať svoju politickú kampaň odpovedal P. Pellegrini jednoznačne.

„Hľadáme spôsoby, ako si transparentne požičať prostriedky, teda úver, a mohli by sme ručiť našimi preferenciami a budúcim príspevkom od štátu," vysvetlil. Svoju predvolebnú kampaň následne strana prispôsobí prostriedkom, ktoré bude mať k dispozícii.

Strane však podľa jej predsedu záleží na transparentnom financovaní. „Bude to pôžička. A nie od nejakých firiem, ako to majú niektoré strany. Že niektorej požičia peniaze developer, inej predajca elektroniky na Slovensku. To nikomu nevadí. My si zoberieme štandardný úver. Budeme informovať aj o podmienkach, za akých sme si financie požičali. Nič iné nám nezostáva," podotkol P. Pellegrini s tým, že strana potrebuje každopádne garanciu, že požičané peniaze bude môcť a vedieť splatiť tak, aby nezostala nikomu dlžná.

Výšku pôžičky však bude musieť strana stanoviť triezvo, keďže výsledky volieb môžu byť vzhľadom na nálady v spoločnosti rôzne. Agentúry však strane Hlas-SD sľubujú vysoké preferencie. Podľa najnovšieho prieskumu pre TV JOJ agentúra AKO za január 2023 pripisuje mimoparlamentnej strane najviac percent, a to presne 17,6. Na prvej priečke sa strana v prieskumoch verejnej mienky drží minimálne rok.

Ako oslovia voličov?

Niektoré plány, ako osloviť voličov, má strana jasné. Jednu časť volebnej kampane plánuje Hlas ako prevažne kontaktnú, teda medzi ľuďmi. „Žiadne strojené mítingy, presviedčanie svojich vlastných voličov, ale pôjdeme medzi ľudí, s ktorými sa môžeme porozprávať o všetkom možnom. Aby sa nás mohli dotknúť, pýtať sa, kritizovať, poradiť, pomôcť a vyjadriť podporu," uviedol expremiér. Strana naďalej plánuje pokračovať v tzv. „Pelletóne", teda výjazdoch do regiónov. Ako prezradil P. Pellegrini, za posledné obdobie absolvovala strana už dva takéto výjazdy.

Samozrejmosťou však bude aj kampaň na sociálnych sieťach, keďže niektorých voličov dokážu strany osloviť najmä cez médiá, prostredníctvom rozhovorov či rôznych podcastov. „Všetky moderné inštrumenty budeme musieť použiť. Ale ja sa na kampaň teším, pretože ja sa cítim s mojimi kolegami najlepšie priamo na uliciach medzi ľuďmi od východu na západ, od severu na juh. Určite prejdeme celú krajinu," uzavrel P. Pellegrini.

Ďalšie dôležité správy

Diskusná relácia
Neprehliadnite

Gröhling: Spoluprácu s Luciou Ďuriš Nicholsonovou nevylučujem, sme si hodnotovo blízki