Podmienka šéfa hnutia OĽaNO Igora Matoviča pre podporu predčasných volieb prešla. Pozmeňujúci návrh bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej zmenil volebné pravidlá. Kým doposiaľ bolo možné meniť zákon o voľbách nadpolovičnou väčšinou poslancov prítomných v parlamente, po novom bude nevyhnutná kvalifikovaná väčšina, teda 90 hlasov.

Ako uvádza M. Kolíková v odôvodnení pozmeňujúceho návrhu, zmena volebného systému môže zásadným spôsobom zmeniť zloženie zástupcov ľudu v Národnej rade SR (NR SR). A to nie kvôli zmene preferencií voličov, ale kvôli zmene volebných pravidiel. Podľa tohto odôvodnenia by prakticky malo dôjsť k inému zloženiu parlamentu aj napriek tomu, že občania by hlasovali rovnako. Zmena má prispieť k tomu, aby kľúč, podľa ktorého sa parlament skladá, nebolo možné zmeniť bez dôsledných argumentov či širšej politickej podpory. Hnutie OĽaNO chce konkrétne predísť zrušeniu jedného volebného obvodu vo voľbách do parlamentu.

Matovičove domnienky

Igor Matovič argumentoval nepodloženým tvrdím: „Viem, že je dohoda medzi Hlasom, Smerom a fašistami z Republiky, že chcú 76-tkou zmeniť volebný systém na to, aby za každý okres bol jeden poslanec,“ vysvetlil šéf hnutia OĽaNO. Ak by spomínané strany získali v nasledujúcich parlamentných voľbách väčšinu, I. Matovič si je istý tým, že prvý zákon, ktorý zmenia, budú volebné pravidlá. A to po vzore Maďarska. Ten podľa neho dokáže zabetónovať moc vládnych strán naveky. „Tu už nebude demokracia, bude to len paródia na demokratické voľby,“ dodal.

Konkrétne plány opozičných strán však dokázať nevedel. Informácie má mať od zdroja, ktorý sa pohybuje v okolí členov strán Smer-SD, Hlas-SD a Republika. Zdroj ho údajne informuje vždy, keď opozícia chystá niečo „veľké“.

Šéf „obyčajných ľudí“ návrh odôvodňoval najmä tým, že na Slovensku máme jednoducho malé okresy, ktoré systematicky volia skupinu strán, čo sú aktuálne v opozícii. Kým pred 100 rokmi volili komunistov, pred 30 rokmi HZDS, dnes volia podľa jeho slov Smer-SD, Hlas-SD, Republiku či Ľudovú stranu Naše Slovensko a podobne.

Zmenu vraj nechcú

Líder hnutia Republika Milan Uhrík I. Matovičovi odkázal, že reči o hrozbe nedemokratickej zmeny volebného systému zo strany hnutia Republika sú „fantazmagórie“. Jeden návrh na zmenu volebného systému však prezradil, a to povinné psychotesty členov vlády a parlamentu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa