To, či slovenskému zdravotníctvu bude stačiť presun niekoľko sto miliónov eur v rozpočte či vyššia platba za poistencov štátu prezradil v rozhovore pre týždenník TREND analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

Keď sme zavádzali euro, dúfali sme, že sa vyhneme dvojcifernej inflácii.
Neprehliadnite

Komerčné zdravotné pripoistenie aj poplatky. Na financovanie zdravotníctva prispejú pacienti

Viaceré ambulancie začali vyberať od pacientov poplatky. Ako dôvod uvádzajú vysoké ceny energií či celkovo nedostatočné financovanie zdravotníctva. Ako sú ambulancie v súčasnosti financované?

Tentoraz sú dôvodom oba faktory. Schválený rozpočet na tento rok predpokladal šesť, respektíve sedempercentné navýšenie zdrojov pre ambulantný sektor a zároveň nešpecifikovanú sumu na kompenzáciu zvýšených nákladov na energie. Ani to však zďaleka nebude stačiť na vykrytie zvýšených nákladov väčšiny ambulancií súvisiacich s rastom cien.

Nehovoriac o potrebe znižovania nákladov obetovaných príležitostí, ktoré súvisia s výrazným skokovitým nárastom platov v nemocničnom sektore. Ten predstavuje pre pracovnú silu pôsobiacu v ambulanciách konkurenciu, respektíve zaujímavú alternatívu zamestnania. Ak štát ambulanciám nepridá viac financií, budú ešte väčšmi zaostávať za nemocnicami z hľadiska atraktivity platu. To môže spôsobiť odliv najmä zdravotných sestier z ambulancií do nemocníc a horšie možnosti pre prilákanie nových sestier pre prácu v ambulancii.

Na snímke prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth odpovedá n aotázky novinárov po rokovaní odvetvovej tripartity v rezorte zdravotníctva v Bratislave 14. marca 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Štát diskriminuje súkromné ambulancie. Tie sa musia zachraňovať samé, tvrdí M. Šóth

Parlament v decembri schválil upravený štátny rozpočet, ktorý sľubuje presun 740 a 80 miliónov eur do kapitoly zdravotníctva. Ide o dostatok financií?

To je vždy relatívne a tentoraz aj rozdielne naprieč rôznymi segmentmi v zdravotníctve. Nemocničný sektor môže byť napríklad spokojnejší ako ambulantný sektor alebo ako segment liekový či laboratórny. Teraz bude veľmi dôležité, v akej výške, akým spôsobom a v čí prospech sa použije rozpočtová rezerva určená pre zdravotníctvo, v ktorej je zahrnutá aj rezerva na covid-19.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa