Novovznikajúce projekty na politickej scéne, ako napríklad strana Lucie Ďuriš Nicholsonovej Jablko či projekt bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu Modrá koalícia môžu v nadchádzajúcich parlamentných voľbách obrať politické strany súčasnej koalície o hlasy. Podľa odborníkov to isté hrozí aj strane Sloboda a Solidarita (SaS). Jej čelní predstavitelia tvrdia, že pokles volebných preferencií v poslednom období si uvedomujú.

Podľa podpredsedu strany SaS Branislava Gröhlinga strana SaS predpokladala, že rozhodnutie, ktoré viedlo k tomu, že Igor Matovič už nebude súčasťou vlády, bude viesť k ďalšiemu poklesu preferencií. „Počítali sme s tým, že niektoré veci sa budú verejnosti ťažko komunikovať," povedal v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl B. Gröhling. Napriek tomu si je poslanec istý, že toto rozhodnutie si želal takmer každý na Slovensku a bolo správne ho urobiť. Aj napriek strateným voličom.

Predčasné voľby

Strana SaS sa bude pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami voličom ponúkať podľa B. Gröhlinga ako strana, ktorá dokázala viesť rezorty a vedela prinášať reformy. Bývalý minister školstva tvrdí, že SaS sa vedela vždy postaviť za občanov či už v období pandémie covid-19, alebo pri iných opatreniach.

Potvrdzovať to má predovšetkým polemizovaná reforma súdnictva Márie Kolíkovej či reforma školstva z dielne strany SaS, ktorou sa dočasne poverený premiér Eduard Heger podľa B. Gröhlinga rád chváli. „A takto pôjdeme do volieb. Budeme ponúkať nás, tých istých, ktorí sme tam boli a ktorí sme bojovali za občanov," dodal podpredseda SaS.

Na otázku, či sa strana SaS plánuje spájať s inými stranami alebo pôjde do predčasných parlamentných volieb sama, B. Gröhling odpovedal nejednoznačne. „Momentálne pôjdeme samostatne do volieb a uvidíme, čo nám nasledujúce mesiace prinesú," reagoval.

Takú spoluprácu napríklad s Modrou koalíciou M. Dzurindu si zatiaľ nevie a ani nechce predstaviť. V pravicovom politickom spektre má podľa neho Slovensko totiž viac predsedov strán než voličov dokopy, práve pre osobné ambície. Preto nerozumie, prečo politici, ktorí hovoria o spájaní politických síl vôbec nové strany zakladajú. Ide však o akýsi paradox, ako napríklad strana Sieť, SKOK, Za ľudí či strana 99 %.

„Všetky tieto strany nejakým spôsobom vystrelili a potom to bolo sklamanie voličov a každý z nich si povedal, že prečo nevolili stabilné strany, ktoré poznajú. No nás voliči poznajú, vedia kto sme, vedia aké máme názory," dodal B. Gröhling. Verí, že práve strana SaS stavia na istotu, keďže voliči vedia, čo od nej môžu očakávať.

Bývalá stranícka partnerka

Lucia Ďuriš Nicholsonová však bola vždy dvojkou na kandidátke strany SaS a dokonca mala druhý najväčší počet krúžkov v parlamentných voľbách. V čase, keď predseda SaS R. Sulík pôsobil ako europoslanec, sa o L. Ď. Nicholsonovej hovorilo ako o jeho náhradníčke na čele strany. Politické cesty europoslankyne so stranou SaS sa však rozišli.

Definitívne rozhodnutie o možnej spolupráci s politickým projektom L. Ď. Nicholsonovej so stranou SaS podľa B. Gröhlinga však ešte nepadlo. „Teraz pôjdeme do volieb samostatne, a keď nastane nejaká iná situácia v rámci toho, že by určité osobnosti chceli byť súčasťou našej strany, tak asi o tom budeme debatovať. A budeme následne informovať. Už aj predseda strany povedal, že budeme presadzovať nové tváre, takže ešte chvíľočku vydržme. Ale stále to bude tá istá SaS s tými istými hodnotami, ktoré sme tu mali doteraz," prezradil B. Gröhling s tým, že s L. Ď. Nicholsonovou si spoluprácu vie predstaviť, keďže hodnoty jej projektu, ako aj hodnoty SaS sú si veľmi blízke.

Ďalšie dôležité správy

Politológ Ján Ruman
Neprehliadnite

Ján Ruman: Hlavnou prioritou strán na Slovensku sa stala uzurpácia moci a peňazí