Európska únia prijala v decembri deviaty balík protiruských sankcií. Podľa medializovaných informácií však Rada Európskej únie pracuje na desiatom balíku sankcií voči Ruskej federácií, ktorý by sa dotýkal aj jadrového paliva.

Podľa europoslankyne Moniky Beňovej však postoj niektorých slovenských politikov, ktorí odmietajú import ruského jadrového paliva nemusí byť prínosný. Problémom totiž môže byť alternatívny dodávateľ.

Po schválení nového balíka sankcií voči Rusku nebude podľa M. Beňovej také jednoduché nájsť dodávateľa v horizonte niekoľkých mesiacov. Nehovoriac o iných komoditách, akými sú ropa alebo plyn. „Veď my jednu závislosť presúvame na druhú," povedala v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

Podľa jej názoru Európska únia nič nevyrieši tým, že namiesto ruského zemného plynu bude dovážať LNG z iných krajín. „A ropa? To, že ju berieme z Kataru, to je v poriadku? Dnes akoby chýbali politici, ktorí sa dokážu pozrieť na problém komplexne," dodala europoslankyňa. Odmietavý postoj k Rusku a nahrádzanie ruských surovín surovinami z iných krajín môže podľa europoslankyne Úniu „dobehnúť". A to najmä v otázke importu komodít z krajín, ktoré nedodržiavajú ľudské práva.

„Atmosféra na Slovensku je taká zvláštna. Akonáhle chcete debatovať o tejto téme racionálne, hneď vás niekto označí za človeka, ktorý snáď obhajuje ruskú inváziu," povedala s tým, že bola jednou z prvých, ktorí ruskú inváziu na Ukrajinu ostro odsúdili. Svoj racionálny postoj obhajuje tým, že ako politička je zodpovedná za to, ako bude v budúcnosti fungovať Európska únia či Slovensko, a to aj po ukončení rusko-ukrajinského konfliktu.

Bez kompenzácií

Straty, ktoré vznikli prijatím sankčných opatrení voči Rusku, sú pre EÚ podľa M. Beňovej devastačné. Problémom totiž je, že Únia zatiaľ nedokázala nájsť žiadne relevantné kompenzácie, ktoré by tieto straty vyvážili. Práve preto, myslí si europoslankyňa, čaká Slovensko náročný rok. Odborníci podľa jej slov predpokladajú, že Slovensko sa nevyhne inflácii na úrovni desať až 14 percent.

„Pre nás sú to fatálne opatrenia, ktoré musíme nejakým spôsobom kompenzovať, a tie kompenzácie zatiaľ nikto nenavrhol," dodala. V otázke ruských sankcií prevláda podľa jej názoru ideológia nad racionálnymi rozhodnutiami. V ťažkých časoch však musia politici myslieť na budúce politické partnerstvá. Najmä, ak zámerom EÚ je udržiavanie vzťahov s Ruskou federáciou na určitej úrovni a neprenechávanie Ruska v područí Číny či iných veľkých ázijských krajín.

Štát podporujúci terorizmus

Europarlament minulý rok rozhodol o tom, že Rusko je štát, ktorý podporuje terorizmus. Europoslankyňa však rozhodnutie svojím hlasom v tom čase nepodporila. Tvrdí, že EÚ rozhodla o niečom, čo jednoducho nemá legislatívne upravené.

„Rusko je agresor. Nemal na Ukrajine čo robiť, nemali tam poslať vojakov. Ja s tým všetkým súhlasím. Ale nemôžem hlasovať za niečo, na čo neexistuje právny rámec," dodala M. Beňová s tým, že únia sa pohybuje na príliš tenkom ľade a dané rozhodnutie je to na hrane. „Politik by mal byť zodpovedný za svoje rozhodnutia a nerozhodovať tak, ako si to želajú mainstreamové médiá alebo ako si to želajú progresívni politici," podotkla.

Na otázku, prečo sa stále nedarí usporiadať mierový summit, však europoslankyňa odpovedať nevedela. Je ale presvedčená, že konflikt na Ukrajine je iracionálny. „Pre nikoho táto vojna nie je prínosom a ja som presvedčená, že ani pre Ruskú federáciu nie je táto vojna prínosom. Je pre ňu likvidačná. Dokonca som si istá, že Vladimir Putin nechce byť silnejšie naviazaný na Čínu a podobné krajiny. Oveľa komfortnejšie sa cítil v situácii, v ktorej bol pred konfliktom. Ale verím tomu, že sa hľadá riešenie," uzavrela M. Beňová.

Peter Pellegrini - predseda Hlas - sociálna demokracia
Neprehliadnite

Hlas-SD si chce získať voličov viacerými spôsobmi. Financovanie kampane má premyslené