Manažment koronakrízy nadobúda charakter zlého vtipu. Kým pred deviatimi mesiacmi premiér plakal pri pomyslení na každého mŕtveho, v piatok počet úmrtí dosiahol hranicu 70. Číslo ostalo bez povšimnutia. 

V marci Igor Matovič navrhoval „blackout“, no pred Vianocami na riešenie krízy rezignoval. Mesiac dozadu ústredný krízový štáb premiérovi neodhlasoval celoplošné testovanie. I. Matovič prehral. Jeho „geniálne“ riešenie sa nerealizovalo, a zo vzdoru zanevrel. Slovensko nechal napospas osudu.  

Igor Matovič, Richard Sulík tlačová konferencia
Neprehliadnite

Matovičovo ego začalo sabotovať vlastnú vládu. Odstavenie Sulíka by mohlo priniesť jej koniec

Mesiac epidemiológovia a lekári kričali, že situácia sa zhoršuje a treba lockdown. Miesto neho premiér hľadal spôsob, ako hodiť zodpovednosť na svojho koaličného partnera. Jeho zmätený minister zdravotníctva Marek Krajčí nevedel, čo v ťažkej situácii robiť.

Keď sa problém zhoršil, prišiel lockdown. No po koaličnom handlovaní ostala iba slabá verzia toho, čo sme tu mali na jar. Vtedy bol počet mŕtvych paradoxne v jednotkách. Epidemiológovia tvrdia, že súčasné opatrenia na zvrat v pandémii stačiť nebudú.

Keďže aktuálne riešenie nebolo Matovičovým riešením, tlačovú konferenciu odignoroval. Vo chvíľach, keď krajina potrebovala silného lídra, premiér zo scény zmizol.  Potvrdil, že občania ostali v boji s pandémiou sami.   

Na snímke vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a vľavo minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádzajú na zasadnutie Ústredného krízového štábu 23. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič daroval Slovákom na Vianoce selektívny lockdown. Chce vytrestať všetkých neposlušných

Vodu kážu a víno pijú 

Najväčšie bizarnosti manažmentu koronakrízy sa začali prejavovať na konci týždňa. Opäť sa potvrdilo papalášstvo vládnych predstaviteľov. V čase, keď prijímali lockdown, sami ignorovali bezpečnostné a hygienické opatrenia. Stretávali sa bez rúšok a nedodržiavali odstupy.

Inak totiž nie je možné, aby na vláde zavládla superšíriteľská udalosť, keď sa v priebehu dňa nakazili traja ministri a dvaja koaliční lídri.

Igor Matovič si podal Roberta Fica
Neprehliadnite

Matovič ide vo Ficových šľapajach. Obchádza riadny parlamentný proces

Zlyhaný antigén

Ešte horšie  vyznievajú správy, že ešte v piatok ráno sa antigénovými testami testovali niekoľkí ministri. Testy vyšli negatívne. No PCR testy, ktoré sa im robili iba o pár hodín neskôr, už boli pozitívne. Choroba u nich prepukla, no antigénové testy ju zachytiť nedokázali.

Pritom v rámci PR akcie na podporu celoplošného testovania Igor Matovič a Marek Krajčí zhodne tvrdili, že antigénové testy sú pomaly lepšie ako PCR testy. Teraz na vlastnej koži minister zdravotníctva spoznal, ako nebezpečná dokáže byť zavádzajúca propaganda.

Ukázalo sa, prečo celoplošné testovanie malo iba krátkodobý efekt – cez jeho sito prenikli desiatky tisíc nakazených jedincov. Epidemiológovia mali celý čas pravdu, keď tvrdili, že antigénové testovanie je vhodné používať iba v najviac postihnutých regiónoch.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Tretia vlna je tu. Matovičova nečinnosť bude stáť tisícky životov

Veľké finále lockdownu

No tým najpikantnejším príbehom riadenia koronakrízy je manažment núdzového stavu. Keďže riadenie epidémie stratilo pána, nikto z politikov necítil akútnu potrebu predĺžiť núdzový stav, ktorý sa končí 29. decembra. Prijímanie ústavného zákona, ktorý to mal spraviť, sa posunulo na poslednú možnú chvíľu. 

No epidémia naberala na obrátkach a zdravých poslancov začalo ubúdať. Ich výpadok spôsobil, že koalícia dočasne stratila ústavnú väčšinu. Hlasovanie o zákone o núdzovom stave sa muselo odložiť. Teraz, keď sa nakazili aj čelní predstavitelia vlády a koaliční lídri, je otázne, či potrebných 90 hlasov do 29. decembra získajú.

Novelizácia ústavného zákona o núdzovom stave sa zdá čoraz menej pravdepodobná. Na výber sú dve možnosti. Prvou je, že 30. decembra sa zákaz vychádzania oficiálne skončí. Druhou je, že vláda siahne po protiústavnom kroku a núdzový stav opätovne predĺži. Buď zahodí svoje epidemiologické opatrenia alebo bude pokračovať v rozvrate právneho štátu. Obe možnosti sú ďalším zlyhaním.

premiér Igor Matovič
Neprehliadnite

Matoviča zvalcovala politika. Takto slabého premiéra Slovensko nepamätá

Tak potrebná zmena

Riadenie epidémie na Slovensku sa deje bez vízie, bez lídra a bez stratégie. Ako keby bolo iba marketingovým nástrojom v rukách premiéra. Prezidentka má pravdu – koronakríza potrebuje nového manažéra. Napriek tomu štát ostal v zajatí ega, neschopnosti a politikárčenia. Slušný recept na novoročnú pohromu.