Piateho decembra počet nových prípadov koronavírusu na Slovensku presiahol priemer Európskej únie. Kým počet nakazených v EÚ pokračuje v poklese, u nás už dva týždne rastie. Potvrdili sa tak obavy, že celoplošné testovanie nedokázalo nič viac, iba na niekoľko týždňov odsunúť nárast infikovaných.

Za celú dobu od vzniku pandémie neboli Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí schopní vytvoriť žiadny systém boja s covidom. Preto akékoľvek plošné testovanie či dokonca lockdown budú mať vždy iba krátkodobý efekt. Krajina sa násilne zatvorí alebo násilne pretestuje a o pár týždňov je situácia tam, kde predtým.

Miesto rýchleho a dôsledného trasovania kontaktov pracovníci úradu verejného zdravotníctva vo štvrtok obiehali všetky otvorené prevádzky a spolu s políciou rozdávali „exemplárne“ pokuty.

Miesto regionálnych lockdownov v najproblematickejších častiach Slovenka sa I. Matovič s M. Krajčím rozhodli zaviesť celoplošný lockdown, ktorý v podstate ani nie je lockdownom. Skôr je spôsobom, ako vytrestať cielenú skupinu Slovákov.

Tým, že sa zatvoria obchody tri dni pred Vianocami sa nedosiahne takmer nič. Ľudia si jednoducho nakúpia skôr. A že deti nepôjdu v decembri do školy bolo jasné už vtedy, keď premiér ohlásil povinné testovanie v školách. Šanca, že ho úspešne zrealizuje, bola prakticky nulová.

Igor Matovič si podal Roberta Fica
Neprehliadnite

Matovič ide vo Ficových šľapajach. Obchádza riadny parlamentný proces

Do neba volajúce manipulácie a papalášstvo

Na Slovensku máme paradoxný stav. Na jednej strane sa uzatvoria maloobchodné prevádzky a deti aj  naďalej ostanú doma. Na strane druhej budú ľudia môcť masovo navštevovať kostoly a kiná, dôchodcovia zadarmo cestovať vlakmi, a na lyžiarskych svahoch a hoteloch sa bude vo veľkom „žiť“.  

Dôvod tohto paradoxu je pomerne jednoduchý. Sú to ministri Richard Sulík a Branislav Gröhling, ktorých treba vytrestať nielen verejne na tlačovej konferencii, ale aj cez sektory, ktoré spadajú pod ich kompetencie. A tak budú trpieť reštaurácie a žiaci. Matovič verí, že majitelia prevádzok a rodičia im to spočítajú.

No na strane druhej bez akejkoľvek hanby nechá otvorené kostoly, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za veľmi rizikové priestory. Kresťanská loby v OĽaNO má nesmierne silný vplyv.

A rovnako ostanú otvorené vleky, lyžiarske strediská a dokonca aj hotely, keďže Boris Kollár presadzuje svoje obchodné záujmy bez ohľadu na názory epidemiológov. V rovnakom duchu, nikto zo Sme Rodina nebude siahať na bezplatnú dopravu pre dôchodcov. 

Tu končí akékoľvek spravodlivosť, akákoľvek racionalita a akákoľvek systémovosť v epidemiologických opatreniach. Politika Igora Matoviča sa ukázala ako jedno veľké pokrytectvo.

koronavírus prezidentka vláda krízový vláda
Neprehliadnite

Ľudia sa začínajú stavať Matovičovi na odpor. Občianska neposlušnosť prichádza

Ego a klamstvá

Priamymi či nepriamymi útokmi na ministrov zo strany SaS to neskončilo. Najväčším nepriateľom premiéra sa stala prezidentka. Tým, že sa postavila za právne normy, ľudské hodnoty a vedecké argumenty sa dostala do nepriazne premiéra.

Nie, nebola to prezidentka, ktorá zruinovala Matovičovu vysnívanú predstavu o nových kolách celoplošného testovania. Boli to vedci, ktorí sa proti nelogickému spôsobu boja s koronavírusom postavili ako prví. Čoskoro po nich nasledovali epidemiológovia, keď samotné konzílium odborníkov neodporučilo decembrové celoplošné kolo testovania. A dokonca sa proti premiérovi postavil aj takmer celý krízový štáb, keď jeho „geniálnu“ myšlienku neakceptovali unavení vojaci ani zdravotníci.  

Prezidentka však takmer ako jediná mala odvahu sa Matovičovmu despotizmu postaviť verejne.

Či chceme alebo nie, Matovičovo riadenie krajiny dostalo Slovensko do vojnového stavu. Prebieha vojna medzi systémom a chaosom, medzi racionalitou a emóciami, medzi pokorou a egom či medzi zákonom a svojvôľou. Toto nie je recept na šťastné a veselé Vianoce. O to menej na úspešné Slovensko.