Igor Matovič sa po zablokovaní svojej idey celoplošného testovania zasekol. Neustále a dookola opakuje, ako by testovanie zachránilo ľudské životy a ako jeho myšlienku zničila prezidentka a Richard Sulík. Zabudol pritom spomenúť epidemiológov a krízový štáb.

Kým útočiť na prezidentku je problematické, Richard Sulík je ľahký terč. Vo vláde je jeho podriadený a ako premiér mu môže zadávať úlohy. Či už je to epidemiologický plán alebo nákup antigénových testov. Myslieť si, že cieľom zadanej úlohy bolo vypracovať ju, by bolo naivné.

Igor Matovič nedokáže zniesť rast dôveryhodnosti R. Sulíka a preferencií SaS. Kým OĽaNO od volieb stratilo 14 percent, SaS podľa posledných prieskumov preferencií získala takmer 10 percent. Akoby veľká väčšina voličov OĽaNO prešla práve k SaS.

premiér Igor Matovič
Neprehliadnite

Matoviča zvalcovala politika. Takto slabého premiéra Slovensko nepamätá

A tak Igor Matovič kuje pikle, ako R. Sulíka skompromitovať. Pri každej úlohe, čo mu zadá, je už vopred jasné, že ju nedokáže splniť. Dá mu napríklad vypracovať epidemiologický plán s podmienkami, ktoré si sám určí. Nakoniec sa ukážu ako absolútne nerealistické.

Alebo mu dá úlohu nakúpiť antigénové testy. Jemu, ako ministrovi hospodárstva, ktorý na to nemá žiadne kompetencie. Akoby štátne hmotné rezervy už neexistovali. A samozrejme mu k tomu zabudne priložiť jasnú špecifikáciu.

Cieľom celej tejto šarády nebol nákup antigénových testov. Bola ním snaha Sulíka verejne ponížiť a neustále na neho ukazovať prstom, ako na človeka, ktorý „má na svedomí ľudské životy“.

No nepodarilo sa. Ľudia Matovičove hry prekukli. A tak premiér zašiel do ešte väčšej ofenzívy. V rádiu Express ministra hospodárstva vyzval na rezignáciu. Bolo to vo chvíli, keď sa dozvedel, že R. Sulík odmietol jeho tretiu úlohu – zmeniť zo dňa na deň zákon o verejnom obstarávaní.

Je tragikomické, že premiér v najťažšej chvíli krajiny miesto boja s koronavírusom venuje svoj čas snahe ponížiť svojho koaličného partnera a vytrieskať z toho politické body. Vladimír Mečiar legendárne pomenoval stupne nepriateľstva: nepriateľ, úhlavný nepriateľ, koaličný partner. Nič sa na tom nezmenilo dodnes.

„Strana SaS neprišla do vlády vyplakávať, ale tvrdo pracovať, aby presadila čo najviac zo svojho programu. Slovensko má teraz väčšie problémy ako riešiť citové rozpoloženie Igora Matoviča,“ reaguje R. Sulík, čím naznačuje, že hlbšie do politickej vojny sa zatiahnuť nedá. O čosi neskôr však Richard Sulík svoj status na facebooku stiahol a vymenil ho za menej vyhrotený. 

Post predsedu vlády je extrémne náročný aj bez výnimočne kritickej situácie, akú máme v posledných týždňoch. Neberiem...

Posted by Richard Sulik on Thursday, December 17, 2020

Otázkou ale ostáva, prečo I. Matovič rovno neodvolá ministra hospodárstva a miesto toho ďalej burcuje verejnú mienku? Odpoveď je jednoduchá. V parlamente potrebuje hlasy SaS.

Ak do 29. decembra parlament neschváli novelizáciu ústavy o núdzovom stave, ten s najväčšou pravdepodobnosťou skončí a lockdown vystriedajú bujaré silvestrovské oslavy. A tiež potrebuje, aby prešiel ústavný zákon o dôchodkoch či o dlhovej brzde.

Keď tieto zákony prejdú, tak potom príde skutočne na rad aj odvolanie R. Sulíka, čim pravdepodobne opustí koalíciu celá strana SaS. Dovtedy bude premiér spriadať plány, ako práve šéfa SaS vykresliť ako toho, ktorý opäť raz rozbil spoločné vládnutie. Zabudnúc, že v roku 2012 hlasoval spolu s R. Sulíkom.

Na Matovičove slová reagovala aj europoslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová, ktorá tvrdí, že rezignovať by mal premiér. "Korekcia na premiérskom poste je možná aj bez predčasných volieb, precedens už má naša krajina za sebou, " tvrdí europoslankyňa. "Ozaj si zaslúžime štátnikov a nie plačkov ," dodáva. 

👆Preplnené vleky na zjazdovkách sú otvorené, lebo veď Kollár. 👆👆Kostoly plné ľudí, starších a zraniteľných, sú v pohode,...

Posted by Lucia Nicholsonová verí v zdravý rozum on Thursday, December 17, 2020

V tejto situácii sa ukáže ako kľúčový postoj najmenšej koaličnej strany. Za Ľudí sa buď postaví za hodnoty, ktoré pred voľbami spolu s Andrejom Kiskom hlásala, alebo bude nasledovať Most-Híd do politického neba.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Tretia vlna je tu. Matovičova nečinnosť bude stáť tisícky životov