Ten dosiahol uplynulý týždeň nový rekord s medziročným rastom o 38 percent. Rast podporujú predovšetkým cválajúce ceny ropy, plynu a palív. Energetické komodity si tak v tomto roku už stihli pripísať 102 percent.

Trochu iný prípad sú priemyselné kovy, ktoré sa medzi marcom a aprílom prepadli o 25 percent z dôvodu lockdownov v Číne. V posledných týždňoch sa síce pokúsili o zotavenie, ale správy o ďalších lockdownoch v Šanghaji poukazujú na riziko pomalšieho oživenia dopytu zo strany najväčšieho spotrebiteľa kovov na svete, než sa očakávalo.

Ani obavy zo spomalenia rastu tentokrát komodity nezastavia. Za normálnych okolností by mali zvýšené ceny komodít viesť k vyššej produkcii a vyššia ponuka zas k nižším cenám. Rovnaký efekt by malo mať aj spomalenie rastu a dopytu. Dôvodov, prečo to tentokrát nemusí dopadnúť takto, je viacero: tým najdôležitejším je nezáujem výrobcov energií a kovov investovať . Ich záujem v tomto prípade utlmuje aj zelená transformácia a sťažený prístup k úverom. Okrem toho niektorí výrobcovia už nemajú voľné kapacity.

Saxo
Zdroj: Bloomberg, SaxoGroup

20 firiem v komoditnom koši Saxo Bank naďalej vykazuje vysoký stupeň odolnosti voči búrke zúriacej na akciovom trhu. Nedávni miláčikovia investorov v podobe kryptomien, blockchainu, e-commerce a ďalšie nafúknuté akcie zaznamenali doteraz medziročný pokles o viac ako 45 percent, čo len podčiarkuje dôležitosť orientácie investorov smerom k fyzickej ekonomike, kde napätá ponuka a vysoké ceny pravdepodobne zabezpečia vysokú úroveň ziskovosti.

Saxo
Zdroj: Bloomberg, SaxoGroup
Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora