Vzhľadom na skutočnosť, že inflácia dosiahla v USA v apríli medziročne 8,3 percenta, predmety každodennej potreby sú pre Američanov drahšie. Stúpli najmä ceny potravín, ako ukazuje náš graf, stačí si ísť kúpiť ingrediencie na obyčajný hamburger, píše Statista.

Medzinárodný menový fond (IMF) odhaduje, že inflácia v roku 2022 dosiahne v Spojených štátoch 7,7 percenta, pričom vo svete by to aspoň v rozvinutých krajinách malo byť len 5,7 percenta.
Pokiaľ ide o potraviny, najväčší nárast cien zaznamenalo mäso.

Mleté hovädzie mäso teraz stojí o takmer 15 percent viac ako vlani v apríli a slanina je až o 17,7 percenta drahšia ako vlani v apríli. Na druhej strane, cena rajčín počas roka stúpla len o 0,4 percenta. Najmenšiu mieru inflácie, len 6,2 percenta, zaznamenali ceny čerstvej zeleniny.

Po ruskej invázii na Ukrajinu, ku ktorej došlo koncom februára, Medzinárodný menový fond prehodnotil svoj odhad inflácie, ktorý už bol aj tak vysoký, o 1,8 percenta pre rozvinuté krajiny a 2,8 percenta pre rozvojové krajiny. Takmer 80 percent štátov zažije v roku 2022 infláciu v rozmedzí päť až desať percent, čo je viac ako 60 krajín, kde sa môžu tešiť na infláciu pod päť percent.

Infographic: The Global Inflation Outlook | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Neprehliadnite

Zelenskyj vyzýva na maximálne sankcie voči Rusku a dodávky zbraní Ukrajine