Priemerná cena najpredávanejšieho benzínu Natural 95 na čerpacích staniciach na Slovensku vystúpila minulý týždeň na rekordných 1,777 eura. Liter nafty sa udržal tesne pod hranicou 1,80 eura. Vyplýva to z dnešných údajov slovenského štatistického úradu. Slovensko na rozdiel od Českej republiky či Maďarska nezaviedlo opatrenia na zlacnenie pohonných hmôt.

Proti rovnakému obdobiu vlani benzín zdražil na Slovensku o takmer tretinu, ceny nafty na čerpacích staniciach stúpli až o polovicu a dostali sa na 1,797 eura za liter.

Slovensko ako jediná zo štyroch stredoeurópskych krajín z Vyšehradskej skupiny (V4) neprijala opatrenia proti vysokým cenám pohonných hmôt. Napríklad Česko od začiatku júna do konca septembra zníži sadzbu spotrebnej dane z nafty a z benzínu o 1,50 CZK na liter, zatiaľ čo kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána zaviedol cenový strop na pohonné hmoty.

Slovenský parlament začal vo štvrtok rokovať o vládnom návrhu, ktorý počíta so zdanením ruskej ropy spracovávanej na Slovensku. Nová daň by zaťažila bratislavskú rafinériu Slovnaft, ktorá patrí do maďarskej skupiny MOL. Minister financií Igor Matovič návrh zdôvodnil tým, že ruská ropa sa teraz predáva s výrazne vyššou zľavou proti rope Brent. Tento rozdiel znížený o päť dolárov chce Matovič pri zohľadnení objemu spracovanej ruskej ropy zdaniť 30 percentami.

Matovič povedal, že ročný príjem štátu z novej dane môže dosiahnuť okolo 290 miliónov eur. Analytici jeho ministerstva ale počítajú s oveľa nižším výnosom kvôli tomu, že sa podľa nich očakáva zníženie cenového rozdielu medzi spomínanými typmi ropy, ktorý narástol po ruskej invázii na Ukrajinu. Na zavedení tejto dane vládnej koalície zhodu zatiaľ nenašla.

Ďalšie dôležité správy

Sulík ani Matovič nie sú podľa nej alternatívou namiesto Fica a Danka.
Neprehliadnite

Top v ekonomike: Matovič zahnal Sulíka do kúta. Pre obvinenie z úplatku zdražejú palivá